Ubijte što više ljudi. Ne birajte sredstva. Alah će vam podariti večni raj. Neka vam primer budu palestinski heroji i mučenici iz Minhena 1972. godine, poručio je kalif Abu Bakr Al-Bagdadi ćeliji Islamske države u Brazilu, latinoameričkom ogranku kalifata koji je pripremao terorističke napade na Olimpijskim igrama u Brazilu koje počinju 5. avgusta.
Nova dimenzija terora
Naime, brazilska obaveštajna služba (ABIN) u stanju je najveće pripravnosti nakon što se, desetak dana pre početka Olimpijskih igara u Rio de Ženeiru, jedna brazilska islamistička grupa javno zaklela na odanost terorističkoj organizaciji Islamskoj državi te se pripremila za krvave pohode na OI.
Zahvaljujući saradnji svih obaveštajnih službi latinoameričkih država, teroristička ćelija otkrivena je na vreme jer pitanje je kakvi bi bile razmere terorističkih napada koje je organizovala s obzirom na to da su njihove mete bili sportisti zapadnih zemalja, a sve poruke kojima su komunicirali teroristi bile su šifrovane.
Pakleni plan terorističke ćelije otkriven je zahvaljujući paragvajskoj obaveštajnoj službi koja je sasvim slučajno, prateći krijumčare i trgovce oružjem, otkrila da se pripremaju teroristički napadi u Brazilu za vreme OI nakon što su teroristi pokušali da kupe oružje, kalašnjikove, ručne bombe i eksploziv, od paragvajskih krijumčara oružja.
Paragvajci su ušli u trag dosad nepoznatoj grupi “Ansar al-Khilafah Brazil”, koja se zaklela na odanost kalifu Al-Bagdadiju, te su o tome obavestili brazilsku obaveštajnu službu koja je slučaj prosledila odeljenju SITE zaduženom za praćenje aktivnosti džihadista na internetu.
Odeljenje SITE, osim ćelije Ansar al-Khilafah Brazil, otkrio je još jednu ćeliju “branitelja šerijata” koja se takođe zaklela na odanost kalifu Al-Bagdadiju.
Iako je u protivterorističkoj akciji, kodnog imena Haštag, u kojoj je učestvovalo 130 policajaca, u Brazilu uhapšeno deset osoba osumnjičenih za pripremanje terorističkih napada, policija zasad ne zna koliko još ima vukova samotnjaka s obzirom na to da su džihadisti preko aplikacije za slanje poruka Telegram, koja je zaštićena i teško joj se ulazi u trag, pozvali na napade za vreme Igara navodeći ciljeve i metode napada.
Teroristi su uhapšeni u 10 saveznih država Brazila, a u međusobnom kontaktu bili su upravo preko spomenute aplikacije. Za razliku od terorističkih napada u Evropi koji su bili koordinisani i teroristi su se međusobno poznavali, ovog puta napadi su dogovarani na internetu, a teroristi se međusobno nisu poznavali niti su se ikada sreli uživo.
To daje jednu novu dimenziju delovanju terorističke organizacije kojoj je teško ući u trag i otkriti je, kažu u ABIN.
Zbog visokog bezbednosnog rizika i pretnji terorističke organizacije Islamske države, organizatori Olimpijskih igara angažovali su čak 85 hiljada vojnika, policajaca i pripadnika bezbednosnih službi, što je dvostruko više nego pre četiri godine na Igrama u Londonu.
Podeljena zajednica
U Brazilu živi oko milion musliman. Iako u Brazilu postoji 120 džamija, samo je 40 imama od kojih je samo nekoliko završilo šerijatske škole, dok su ostali samo imami u praksi. U zemljama gdje su muslimani manjina, kao što je Brazil, ne postoji jedinstvena institucija te je svaka džamija nezavisna u svojim aktivnostima.
U Brazilu deluje 60 islamskih organizacija. Najveću muslimansku zajednicu u Brazilu čine muslimani iz Sirije, Libana i Palestine.
Dok su neke od njih ogranci velikih svetskih organizacija, većinom je reč o lokalnim udruženjima fokusiranima na etnički identitet, što uzrokuje podeljenost, ponekad i razdor, a svakako i izostanak zajedničkog delovanja.
Međuetnička različitost nadjačava inicijativu za ujedinjenje tako da ne postoji jedno telo koje predstavlja islam u Brazilu a da je priznato od svih muslimana.
(Večernji)