Stres, problemi i loše misli mogu da vam umanje seksualnu želju prema partneru

Loše misli - Ubice seksa!

Lek je razgovor sa stručnjakom, a ne zatvaranje u sebe i očajne misli o tome da li postoji neko treći

Ne uspevate da vodite ljubav. Znate da je s fizičkim zdravljem sve u redu. Prva misao je da postoji neko treći. Užasno ste frustrirani. Sedite i čekate, jer se stidite da s nekim razgovarate o tome. O odlasku kod psihologa ili nekog drugog lekara nema ni govora!

Ma, ne brinite. Dešava se to svima nama. Ali, nije na odmet da iskreno razgovarate o problemu. Jer, ukoliko budete čekali da prođe samo, upašćete u začarani krug sve grozomornijih pitanja: "Da li sam dovoljno lepa?", "Da li me želi?", "Ima li drugu?"... Na kraju, sve to može da vam utiče na svakodnevni život.

Kako za Dr Kurir objašnjava dr Savo Bojović, naš najpoznatiji seksolog, količina želje za seksualnim odnosima ili libido menja se tokom života i povezana je s emocionalnim i fizičkim faktorima.

- Zato, ne bi trebalo da negirate postojanje problema. O smanjenju libida malo se zna i govori. Većina, kad se suoči s njim, ne zna da protumači zašto se to dešava. Onda krivicu traže u tome da su seksualno neprivlačni svom partneru. Ili da se pojavio ljubavnik ili ljubavnica. A to istog časa produbljuje problem - kaže dr Bojović i dodaje kako se u poslednje vreme veruje da je stres krivac za "fijasko u krevetu".

- Stres i loše misli izazivaju veće lučenje hormona prolaktina, koji automatski dovodi do smanjenja seksualne funkcije, a samim tim i seksualne želje. Naročito kod žena seksualna želja može da bude smanjena i zbog nedovoljne emocionalne bliskosti s partnerom, loše komunikacije, nedostatka poverenja - navodi on.
Prema rečima dr Bojovića, statistike pokazuju da trećina osoba od 18 do 60 godina ima problem sa smanjenim libidom.

- Uz stručnu pomoć sve se može rešiti. Baš zbog toga što je seksualni život jedan od najvažnijih segmenata biološkog bivstvovanja. Prvo, zbog prirodnog nagona čoveka da nastavi vrstu i ima potomstvo, ali i zbog funkcije žlezda sa unutrašnjim lučenjem, koje regulišu rad polnih organa, a imaju i direktan uticaj na ceo organizam. Njihov pravilan rad je neophodan za zdravlje i zato je bilo koji poremećaj seksualnog života, bilo da je on preteran, umanjen ili ga uopšte nema, pretnja celokupnom zdravlju - upozorava naš sagovornik.

Samopomoć

Dr Kurir istražuje šta je sve od prirodnih stvari odlično za povećanje seksualne želje. Odvajkada su naši muškarci jeli orahe i med, a nauka je objašnjenje i potvrdu dala dokazavši da je za hormone koji utiču na polni život važan orah. I mnogi drugi narodi su kroz istoriju poklanjali veliku pažnju poboljšanju libida. Grci su smatrali da testisi bikova povećavaju potenciju. Drugi narodi su isprobali bezmalo magijske relikvije koje su uticale na njihovu psihu - rogove životinja, ukiseljene bube i slično, dok su Indijanci znali za biljku tumeru, koja se i danas koristi u pravljenju lekova za povećanje potencije.

A može i ovako....

Stručnjaci kažu da postoje opšta mesta na koje bi trebalo da obratite pažnju kako biste sebi pomogli. Pokušajte da vi i vaš partner provedite više intimnog vremena zajedno, ali bez seksa. Razgovarajte, grlite se, masirajte jedno drugo. Dovoljno spavajte, jer je umor je jedan od glavnih uzroka smanjene seksualne želje. Izbegavajte duvan, alkohol i narkotike. Nutricionisti preporučuju povećan unos namirnica bogatih vitaminima A, B i E, magnezijumom, manganom, cinkom, esencijalnim masnim kiselinama i belančevinama.

ZANIMLJIVOST

Kod žena, seksualna želja može da bude smanjena i zbog nedovoljne emocionalne bliskosti s partnerom, loše komunikacije, nedostatka poverenja