NIŠLIJA U ŠOKU: Za kaznu za švercovanje od pre 3 godine sad mora da plati 36.000 dinara!

Marina Lopičić

Nišlija koji je još 2013. godine zatečen bez karte, posle sudskog procesa mora da plati kaznu od 36.000 dinara, iako je, kako kaže, uredno dva dana nakon napisane kazne prijavio Direkciji za javni prevoz da ima mesečnu. Kažnjen tek odlukom Višeg suda.

Siniša Mladenović kaže da ni sam ne zna kako je kazna od 1.000 dinara narasla na sumu koju on kao socijalni slučaj teško može da plati.

Tvrdi da je dva dana nakon napisane kazne odneo dokaz u Direkciju da ima mesečnu kartu i da su mu oni rekli da će na njegovu reklamaciju odgovoriti za desetak dana.

Međutim, kako kaže Mladenović, njemu nikakav odgovor nije stigao više od godinu i po dana, a onda je dobio pismo od izvršitelja.

"Bio sam zatečen, jer nisam imao pojma da se Direkcija obratila izvršitelju i da moja reklamacija nije uvažena. Na tom dokumentu je pisalo da umesto 1.000 dinara treba da platim i zateznu kamatu od 2013. godine i troškove od 11.000 dinara", priča Mladenović u neverici.

On je u konsultaciji sa advokatom priložio prigovor i ceo slučaj je završio na sudu. Osnovni sud je presudio u korist Mladenovića uz obrazloženje da je dug prema Zakonu o obligacionim odnosima zastareo.
Aleksandar Jovanović 

Direkcija je zatim angažovala privatnog advokata koji je uložio žalbu i slučaj je došao do Višeg suda koji je odlučio da dug ipak nije zasatreo, jer takvi dugovi zastarevaju u roku od 10, a ne godinu dana, pa Mladenović sada mora da plati 36.700 dinara.

"Ovo je nečuveno, da li je normalno da kazna od 1.000 dinara naraste do 36.000? Pritom da ja nisam ni znao da mi reklamacija nije uvažena. Sada nemam pravo žalbe i moram ovo da platim, a ne znam ni kako, ni odakle", priča sa suzama u očima Mladenović.

Međutim, u Direkciji kažu da sve putnike koji su zatečeni bez karte redovno obaveštavaju o svim potezima koje preduzimaju, prenose Južne vesti.

Mi na dnevnom nivou imamo sastanke i razmatramo sve reklamacije i građani, naši putnici, se obaveštavaju blagovremeno. Najsigurnije za sve koji koriste gradski prevoz je da kupe kartu, dnevnu ili mesečnu, i da ne dovode sebe u nezgodnu situaciju - kaže direktor Direkcije Saša Petronijević.Dodaje i da je mnogim građanima omogućeno više puta da kaznu od 1.000 dinara isplate u nekoliko rata i da su u ovom preduzeću spremni na dogovor sa putnicima.