Hronika

Velja Ilić svedočio na suđenju stečajnoj mafiji

Ilić je svedočio na okolnosti stečaja građevinskog preduzeća "Rad" i Nacionalne štedionice

BEOGRAD - Predsednik Nove Srbije i nekadašnji ministar za kapitalne investicije Velimir Ilić svedočio je pred Specijalnim sudom u Beogradu na suđenju grupi optuženih za organizovani kriminal i korupciju u privredi, poznatoj kao "stečajna mafija", koja je pohapšena u aprilu 2006.

Ilić je svedočio na okolnosti stečaja građevinskog preduzeća "Rad" i Nacionalne štedionice, dok su optužnicom protiv ove grupe obuhvaćene prodaje i mnogih drugih preduzeća među kojima su C market i BIM slavija.
Pripadnici grupe na čelu sa nekadašnjim predsednikom Trgovinskog suda u Beogradu Goranom Kljajevićem se terete da su u periodu od početka 2003. godine do 12. aprila 2006. kupovali preduzeća u stečaju po znatno nižim cenama i uzimali proviziju od njihove prodaje.

Lider Nove Srbije je posvedočio da je kao tadašnji ministar kapitalnih investicija uputio dopis Trgovinskom sudu u Beogradu kojim je tražio da se proces postavljanja stečajnog upravnika u GP "Rad" ubrza, jer je to preduzeće bilo u velikim problemima, a bavilo se pored ostalog i izgradnjom objekata za državne institucije.
Ministarstvo, kako je naveo, nije vršilo pritisak, niti je uticalo na odluku ko će biti postavljen za stečajnog upravnika.
Trgovinski sud je za stečajnog upravnika GP "Rad" postavio Miljka Živojinovića, a za njegovog zamenika generala Grujicu Davidovića.

Ilić je negirao poznanstvo za Živojinovićem koji je u bekstvu, ali je rekao da iz rata poznaje Davidovića koji je u to vreme bio komadant Užičkog korpusa, a on predsednik opštine Čačak.
Što se tiče Nacionalne štedionice, Ilić je rekao da je bio protiv njene prodaje i da je smatrao da mora da postane jaka srpska banka.

"Međutim neko je imao interes da se ona proda", naveo je Ilić, koji je takođe negirao poznanstvo sa Kljajevićem.
"Stečajna mafija" tereti se za više krivičnih dela zloupotreba službenog položaja, primanje i davanje mita i kršenje zakona od strane sudije.

U optužnici nije precizirana materijalna šteta koju je ta grupa svojim delovanjem pričinila državi i građanima, ali u tužilaštvu procenjuju da se radi o iznosu od 30 do 50 miliona eura.
Osim Kljajevića koji je označen kao organizator grupe, na optužnici su beogradski advokat Nemanja Jolović, bivši direktor Kreditno - eksportne banke Sekula Pijevčević, vlasnik „Eko produkta" Milinko Brašnjević, kao i bivša direktorka "Poštanke štedionice" Jelica Živković.

Bivši direktor "Ce marketa" Slobodan Radulović nalazi se u bekstvu i sudi mu se u odsustvu, dok se odbeglom Živojinoviću sudi odsustvu u odvojenom postupku pred Višim sudom.
Optužnica protiv "stečajne mafije" podignuta u oktobru 2006. godine, a suđenje je počelo u januaru 2007. godine.