POTVRĐENO 6 MIGRANATA ZARAŽENO MALARIJOM U SRBIJI: Održan hitan sastanak vrha zdravstvenih vlasti

AP


Nastaviće se sa intenzivnim nadzorom nad eventualnim novim slučajevima malarije među migrantima, a ocenjeno je da postojeći slučajevi ne predstavljaju značajnu pretnju za dalji prenos malarije

Malarija, infektivna bolest koju prenose komarci dijagnostikovana je kod šest migranata koji borave u našoj zemlji, potvrdile su zdravstvene vlasti u Srbiji.

Ovo je potvrđeno danas na sastanku Multisektorskog tima za nadzor nad vektorskim zaraznim bolestima u Institutu za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut“, a nakon čega je izdato saopštenje.

– Na sastanku je razmotrena i informacija o potvrđenih šest slučajeva malarije među migrantima u Srbiji. Zaključeno je da će se nastaviti sa intenzivnim nadzorom nad eventualnim novim slučajevima malarije među migrantima, kao i da postojeći slučajevi ne predstavljaju značajnu pretnju za dalji prenos malarije kako među migrantima, tako i među lokalnim stanovništvom – navodi se u saopštenju Instituta “Batut”.

Pre dva dana objavljeno je da je kod trojice migranata otkrivena malarija te da su oni brinuti na kliniku za infektivne i tropske bolesti Kliničkog centra Srbije, ali je jedan pacijent posle nekoliko dana na svoju ruku napustio bolnicu.

Osim o malariji, na sastanku Multisektorskog tima razmotrene su i informacije o aktuelnoj epidemiološkoj situaciji groznice Zapadnog Nila u Srbiji, kao i informacije o do sada preduzetim merama na prevenciji i kontroli Zika virusne infekcije.

Reuters 
Foto Reuters



– Institut za javno zdravlje Srbije je još 1. juna 2016. godine preko svoje mreže instituta i zavoda za javno zdravlje uputio Preporuke za nadzor nad groznicom Zapadnog Nila u humanoj populaciji u Srbiji klinikama za infektivne i tropske bolesti, odnosno infektivnim odeljenjima Opštih bolnica, uz napomenu da se posebna pažnja obrati na neuroinvazivne oblike bolesti. U saradnji sa Nacionalnom Referentnom laboratorijom za ARBO viruse Instituta za virusologiju, vakcine i serume Torlak, omogućena je etiološka dijagnostika encefalitisa ili meningitisa uzrokovanih virusima, oboljenja koja su i do sada bila prisutna u našoj populaciji. Istovremeno, Klinika za infektivne i tropske bolesti KCS je spremna za prihvat i lečenje svih pacijenata čije lečenje bude neophodno – ističe se u saopštenju “Batuta”.

Zorana Jeftić 
Foto Zorana Jevtic



U vezi sa sprovedenim merama na prevenciji i kontroli Zika virusne infekcije saopšteno je da je svim relevantnim zdravstvenim ustanovama takođe upućeno stručno-metodološko uputstvo, kao i da su predstavnici Instituta za javno zdravlje Srbije u saradnji sa Olimpijskim komitetom Srbije upoznali naše sportiste i sve članove olimpijskog tima sa svim informacijama koje se odnose na postupanje pre, za vreme i po povratku sa Olimpijskih igara koje se održavaju u Brazilu. Institut za javno zdravlje Srbije raspolaže dovoljnim količinama testova za otkrivanje Zika virusa.

Tanjug/Telegraf