Nije bilo lako

Kako je Švajcarska postala neutralna zemlja?

Foto: AP

Put do neutralnosti Švajcarske započet je daleke 1515. godine

Decenijama se mala alpska republika Švajcarska držala politike vojne neutralnosti. Iako nije jedina zemlja te vrste u svetu, ona je najstarija i najviše poštovana.

Prvi potezi u tom smeru načinjeni su 1515, kada je Švajcarska konferedacija pretrpela veliki poraz od Francuske i bici kod Marinjana. Konfederacija je tada odustala od daljih vojnih konflikata u cilju održanja nacije.

Napoleonovi ratovi su u stvari zapečatili sudbinu Švajcarske kao neutralne zemlje. Napoleon je 1798. okupirao Švajcarsku, ali posle njegovog poraza kod Vaterloa, velike sile su se složile da Švajcarska ostane neutralna kao tampon između Francuske i Austrije.

Na Bečkom kongresu 1815. potpisale su sporazim o priznavanju švajcarske neutralnosti.

Neutralnost je održana i tokom Prvog svetskog rata, jer Švajcarska iako je moblilsala vojsku nije se priklonila nijednoj strani. Liga naroda koja je osnovana 1920. je podržala neutralnost. Tokom Drugog svetskog rata Švajcarska je zapretila odmazdom u slučaju napada, ali je nastavila da trguje sa Nemačkom, što se posle rata pokazalo kao kontroverzna odluka.

Posle rata zemlja se angažovala na humanitarnim aktivnostima, ali je ostala neutralna i nikada član NATO niti EU. U UN je stupila tek 2002. godine.

Iako neutralna i dalje ima vojsku za odbranu zemlje i na snazi je delimično služenje vojnog roka.

Pogledajte još na portalu Newsweek.rs:

Nebeski plan švedske crkve: Biblijom na islamiste

Računari nisu svemogući: Njihova manja upotreba u školi daje bolje rezultate

Ništa zdrava hrana: Ako roditelji prisiljavaju dete na dijetu, idu u zatvor

Pokušali su da smeste tvorcu Šerloka Holmsa, ali nije uspelo

Kešom do pasoša: U ovim zemljama je moguće kupiti državljanstvo