ANALIZA KURIRA: Strah od navijača koči privatizaciju Zvezde i Partizana
Država neće, ne sme i nije joj u interesu da se zameri Delijama i Grobarima, koji ne žele da njihovi klubovi odu u ruke stranih kupaca
Država hoće privatizaciju. Crvena zvezda hoće privatizaciju. Partizan hoće privatizaciju, a od privatizacije ni traga ni glasa. Koliko je zapravo država zaista zainteresovana za privatizaciju večitih i šta tim procesom dobija a šta gubi?
Dobija uređene sportske klubove koji će plaćati porez državi, a ne država reket njima. Međutim, ono što gubi je možda nenadoknadivo.
- Za privatizaciju mora da se nađe snaga. Navijači nisu i ne smeju biti jači od države i od policije. Pored njih, protiv privatizacije su i skriveni centri moći koji klubove koriste za pranje novca, oni plasiraju novac kao donacije Partizanu ili Zvezdi, a zauzvrat dobijaju poreske olakšice. Vlasnička struktura mora da se zna, uradile su to zemlje u regionu, pa moramo i mi. Ko god kupi klubove, navijače ćemo džabe da im damo - smatra Nikolić.
Kurir vam predstavlja sve razloge zbog kojih nema privatizacije srpskih klubova. Zakon, budući odnosi i planovi novog vlasnika tri su stavke koje će takođe morati da budu regulisane kako bi došlo do dugo očekivane prodaje Crvene zvezde i Partizana.
ALEKSANDAR VUČIĆ: PRIVATIZACIJA U SPORTU JE TEŠKA BOLEST DRUŠTVA
O neophodnosti privatizacije Zvezde i Partizana ponovo je govorio i premijer Srbije Aleksandar Vučić dok je čitao svoj ekspoze u Narodnoj skupštini.
- Neophodno je privatizovati fudbalske klubove kako bi se prestalo s trošenjem državnih para za njihovo funkcionisanje. Privatizacija u sportu je teška bolest našeg društva, ni ja do sada nisam mogao da se izborim s tim problemom. Kao država plaćamo reket da nam ne bi vikali „pederu“ - rekao je Vučić.
Vučić je, odgovarajući lideru SRS Vojislavu Šešelju u vezi s kritikama na izdvajanja države za javna preduzeća rekao da su davanja desetostruko smanjena. Vučić je kazao da je tačno da država kroz javna preduzeća daje novac sportskim klubovima i reprezentaciji, ali i da je greška što taj novac odlazi i u Zvezdu i Partizan.
- Ja sam kriv za to. Nemam snage da to odbijem, jer će mi svako reći da su uspešno postojali 70 godina i da smo ih mi ugasili. Jednostavno za to nemam snage - istakao je premijer. Privatizacija večitih rivala bila je tema polemike i septembra 2013.
- Ako vam neko kaže da ovako teško oboleli klubovi mogu da opstanu na ovakav način, lažu vas svi koji to kažu. Zvezda i Partizan ne mogu da opstanu ako se ne privatizuju. Zvezda se urušava, Partizan se urušava, troše se državne pare - naglasio je tada premijer Srbije Aleksandar Vučić.
Ovo su razlozi zbog kojih nema privatizacije u sportu
IZBILA BI REVOLUCIJA
Moć navijačkih grupa izuzetno je velika. Za Delije i Grobare njihovi klubovi su svetinja i nijedna odluka vezana za budućnost Crvene zvezde i Partizana ne može biti doneta bez njihove saglasnosti. Tačnije, može, ali onaj ko o tome odlučuje spreman je da se nosi sa svim mogućim posledicama. Armija navijača po potrebi se udružuje zarad „višeg cilja“, a dešavanja iz prošlosti najbolje pokazuju koliko su ujedinjeni navijači moćan faktor u društvu. Na utakmicu Crvena zvezda - Ludogorec dođe 50.000 navijača! Šta ako oni počnu s političkim skandiranjima? Šta ako izađu na ulicu? To su pitanja zbog kojih je mnogo lakše staviti po strani pitanje privatizacije i ne čačkati navijačku tribinu.
ZAKON JOŠ NIJE DONET
Bez donošenja odgovarajućih zakona nemoguće je izvršiti privatizaciju. Prvo i osnovno, pošto su klubovi udruženja građana, potrebno je da prođu transformaciju u privredna društva kako bi uopšte i mogli da budu prodati. Poznato je s koliko je manjkavosti sprovedena velika privatizacija srpskih preduzeća, a tako nešto ne sme da se ponovi u sportu. Osetljivost materije zahteva vreme, ali to ne može da traje unedogled, a o ovoj temi se u Srbiji priča već desetak godina. Zakon koji bi regulisao oblast prodaje sportskih klubova još nije donet i to je na neki način pokazatelj koliko im se zapravo „žuri“ da reše taj gorući problem.
GAZDA NEĆE NAVIJAČE U UPRAVI
Da li je neko spreman da kupi klub u kojem neće imati glavnu reč? Opšte je poznato koliko se navijači Crvene zvezde i Partizana pitaju u vezi sa svim odlukama. Na najskorijem primeru gde su Delije jasno rekle da Crvena zvezda neće igrati Regionalnu ligu najbolje se vidi ta moć severne tribine. S druge strane Topčiderskog brda, generalni direktor kluba otvoreno kaže da je trener smenjen u dogovoru s navijačima. Ako bi neko uložio veliki novac u večite, morao bi da bude spreman da u rukovođenju ima i „savetnike“ čiji bi glas bio Sveto pismo. Sećamo se da su navijači sahranjivali žive rukovodioce klubova, vređali im porodicu najgorim mogućim stihovima... Da li je i to prihvatljiv ili isplativ rizik za potencijalnog vlasnika?
KUPOVINA ZBOG ZEMLJIŠTA
Veliku opasnost u celoj priči predstavlja i lokacija na kojoj se nalaze stadioni večitih rivala. Svedoci smo da je Crvena zvezda zbog lokacije u prošlosti već bila na meti kupaca. Dakle, cilj novog vlasnika nije bio da napravi uspešan klub, nego moderan tržni centar, poslovni prostor, hotel... Čak se pominjala i izgradnja stadiona van Beograda, dok bi na mestu današnjeg stadiona nikao šoping mol. Stadion „Rajko Mitić“ u vlasništvu je FK Crvena zvezda, dok stadion Partizana pripada Jugoslovenskom sportskom društvu Partizan. Oprez prilikom prodaje, kao i jasno preciziran ugovor u kojem stoje koja su prava i obaveze novog vlasnika neophodni su kad se dođe do razgovora s potencijalnim kupcima.