SUKOB RUSKIH RAKETA PROTIV AMERIČKOG NEVIDLJIVOG AVIONA: Evo kako bi se sve završilo na kraju
Časopis Nešenel interes pokušao je da predstavi kako bi se razvijao sukob napadačkih i odbrambenih snaga - američkih „nevidljivih“ lovaca (F-35 i F-22) i protivvazdušne odbrane Rusije.
„Ruske rakete koje mogu da nose bojeve glave, usavršeni radari i sistemi koji pokušavaju da integrišu ogroman broj podataka radi moćne protivvazdušne odbrane – to su sredstva koja će u budućnosti dovesti do razdvajanja zapadnih vazduhoplovnih snaga u dva smera“, smatra analitičar Centra za vojno-pomorsku analizu Majk Kofman.
Kada se takvi sistemi nađu u rukama Kine, Irana i drugih regionalnih država, u zapadnom vojnom vazduhoplovstvu doći će do razdvajanja avijaciju sposobnu da se provuče kroz složene protivničke PVO sisteme, kao što su, na primer „nevidljivi avioni“, i avijaciju za bombardovanje, poput aviona koji izvode napade na položaje terorista, izjavio je stručnjak u intervjuu za Nešenel interest.
Tehnologija „stelt“ ne čini avione nevidiljivima za radare, a ruski PVO uređaji S-300, S-400 i S-500 mogu da pronađu slabo vidljive avione poput F-22 ili F-35. Dugotalasne radare je, međutim, lako pronaći i uništiti, navodi analitičar.
Moskva se akvitno bavi rešavanjem ovog problema. Sada se testira niz tehnologija, pre svega se razrađuje mreža integrisanih radara koji mogu da procene položaj aviona iz raznih tačaka, dodaje Kofman.
„Sposobnost da se vidi avion ili njegov deo je dobra, ali je glavno da se postigne garantovana preciznost u pogađanju cilja“, navodi ekspert.
Prema mišljenju analitičara, vremenom će prednost „stelt“ tehnologije“ biti sve manje očigledna, a ona sama neće pojeftiniti.
„Pre ili kasnije Moskva će pronaći rešenje za ’nevidljivi’ problem i beskonačni ciklični sukob ofanzivnog i odbrambenog naoružanja će se nastaviti. To je samo pitanje vremena“, zaključuje Majk Kofman.
(Sputnjik)