NAJSTARIJA POZNATA LIČNOST EVROPE: I posle 5.300 godina otkriva još drevnih tajni!

Profimedia

Najbolje očuvana evropska mumija Eci, koja je pronađena 1991. godine u austrijskim Alpima, ne prestaje da otkriva tajne svog vremena naučnicima.

Nakon što smo saznali da Eci danas na Starom kontinentu ima devetnaet živih potomaka i da su svi oni redom muškog pola, kao i ubrzo pošto su naučnici pokrenuli projekat u okviru kojeg će utvrditi kao je zvučao njegov glas, stižu nove zanimljive vesti o Ledenom čoveku, piše National Geographic.

Kako prenosi američki National Geographic, Eci je definitivno evropska najstarija poznata ličnost: punih 25 godina se naučnici bave svim detaljima vezanim za njegov život, anatomiju, doba u kojem je živeo i sl, a mediji pažljivo prate sva saznanja o Ledenom čoveku. Ovih dana svet se divi jer je nauka omogućila da saznamo još nešto o njemu: u čemu je bio obučen u trenutku smrti – pre oko 5.300 godina!


Kada je pronađena neobična mumija istetoviranog čoveka, na sebi je imala kaput, pantalone od kože, krznenu kapu i cipele punjene slamom. Međutim, tokom minulih milenijuma krzno i koža od kojih je napravljena Ecijeva odeća raspali su se, pa naučnici nisu uspevali da utvrde na koje su se životinje tadašnji Evropljani oslanjali pri izradi odeće. Sve do danas.

Saznanja o tome koje su životinje korišćene – domaće ili divlje, lokalne ili „uvozne“ – važne su kako bi se stekao uvid u svakodnevnicu u kojoj su Eci i njegovi savremenici živeli. Tako bismo mogli da otkrijemo da li je odeća nošena isključivo iz praktičnih razloga ili je bila odraz društvenog statusa, jesu li životinje birane nasumično ili je određena koža imala veću vrednost u tadašnjem društvu...


Praćenjem markera DNK na Ecijevoj mumiji, stručnjaci su zaključili da su korišćeni koža i krzno čak osam životinja. Kako su istraživači Univerziteta u Jorku istakli u studiji objavljenoj u listu Scientific Reports, Eci je bio izbirljiv i pragmatičan.

Njegovu odeću činili su, između ostalog, tkanina prebačena oko kukova i kaput napravljeni od ovčije kože. Zanimljivo, reč je o vrsti ovde koja je bliža današnjim ovcama koje pasu na evropskim pašnjacima nego njihovim divljim rođacima. Analiza je pokazala i da je deo Ecijevog kaputa napravljen od domaće koze koja pripada istoj mitohondrijalnoj haplogrupi kojoj pripadaju koze koje se danas mogu naći u centralnoj Evropi!

Činjenica da je toliko životinja stradalo pri izradi ove odeće naveo je naučnike na zaključak da je kaput Ledenog čoveka najverovatnije prepravljan i dopunjavan zakrapama različitog porekla. Takođe, s obzirom na to da je par pantalona star 6.500 godina koji je jednom prilikom pronađen na teritoriji današnje Švajcarske napravljen od kože koze (baš kao i Ecijeve pantalone), istraživači smatraju da su tadašnji Evropljani namerno birali kožu ove životinje.

Sa sajta National Geographic preporučujemo još:

REZULTATI OBDUKCIJE OBJAVLJENI POSLE 60 GODINA: Ovo je pravi uzrok smrti Josifa Staljina
TOLIKO JE OTROVNO DA SE ISPOD NJEGA NE SME STAJATI TOKOM KIŠE: Znate li koje je drvo najotrovnije na svetu?
OVO SMO DUGO ČEKALI: Prvi domaći animirani film o Nikoli Tesli (VIDEO)
NEVEROVATNO: Upoznajte jedine ljude plave kose i crne boje kože na svetu
Novi korak ka upoznavanju sa Ecijem: Uskoro ćemo čuti glas evropskog Ledenog čoveka!