BRISEL - Lopta u dvorištu Srbije.
Predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc u ekskluzivnom intervjuu za Kurir kaže da u Uniji očekuju da novi predsednik Srbije nastavi proces evropskih integracija. Šulc ističe da EU ima prioritete, poput rešavanja ekonomske krize, i dodaje da je istina da u pojedinim zemljama postoji opiranje daljem proširenju.
- U potpunosti poštujem rezultat izbora i čestitam Tomislavu Nikoliću na pobedi. Drago mi je što su i parlamentarni i predsednički izbori bili fer, slobodni i mirni.
♦ Šta očekujete od budućeg predsednika?
- Nadam se da će on održati evropski put Srbije. U vreme ekonomske krize, koja predstavlja ozbiljnu pretnju našem evropskom projektu, posebno je važno održati ideju evropskih integracija. Novi predsednik Srbije ima mnogo odgovornosti u ovom pogledu, kao, uostalom, što imaju i svi evropski lideri.
♦ Kakva su očekivanja od nove vlade?
- Nadam se da će vlada biti formirana što pre i unapred se radujem našoj saradnji. Kad je reč o evropskim integracijama i sticanju statusa kandidata, ona bi trebalo da zadrži zamajac koji je uhvatila prethodna vlada. Računam na to da će sledeća vlada gurati napred s reformama i da će igrati konstruktivnu ulogu u regionalnoj saradnji. Želeo bih da ih ohrabrim da gledaju unapred, u evropsku budućnost Srbije, a ne nazad ka svojoj nacionalističkoj prošlosti. Vreme je da sahranite duhove prošlosti.
♦ Kad možemo da očekujemo početak pregovora o pridruživanju?
- To još ne znamo. Bilo bi mi veoma drago ako bi Srbija i EU ove godine postigle dogovor o datumu za početak pregovora. Naravno, dosta zavisi od Srbije. Od tempa reformi koje sprovodite, ali i od pomirenja u regionu.
♦ Nemoguće je da sve zavisi samo od nas?
- Pa, lopta je u vašem dvorištu. Mada, bio bih nepošten kad ne bih rekao da u pojedinim zemljama EU postoji zamor od proširenja Unije. EU još uvek „vari” veliko istočno proširenje - prihvatanje Poljske i Mađarske u Uniju. Takođe, mi sad imamo novine u Lisabonskom ugovoru. One se još uvode, a tu je i ekonomska kriza. U takvoj situaciji ne iznenađuje što proširenje nije prioritet. Za Srbiju je važno to da nije pitanje da li će ući u EU, nego samo kada će se to desiti.
♦ Hoće li priznavanje nezavisnosti Kosova biti uslov za članstvo?
- Bilo bi kontraproduktivno da spekulišemo sad o tome. Postoje neke zemlje u EU koje ne priznaju Kosovo kao državu. Beograd mora da nastavi s normalizacijom odnosa s Prištinom. Treba da gradimo mostove, a ne zidove.
Ubrzajte reforme
♦ Šta bi trebalo da bude prvi potez u evropskoj agendi Srbije?
- Vaša zemlja je napravila veliki napredak tokom prošle godine u pravosudnom sistemu. Napravljen je iskorak u funkcionisanju tržišne ekonomije, borbi protiv korupcije i jačanju vladavine prava. Nova vlada treba da nastavi reforma, čak i da ih ubrza. To je neophodno, ne samo zbog članstva u EU već i zbog same zemlje i njenih građana.