ISTORIJSKI UDŽBENICI S GREŠKOM: Ovo su 7 zabluda u koje svi slepo verujemo

Profimedia

Postoji mnogo pogrešnih uvreženih mišljenja kada su određene istorijske "činjenice" u pitanju.

1. U 16. veku su mnoge device nosile pojaseve nevinosti

Pojas nevinosti iz 16. veka (Foto: Profimedia)

Tvrdi se kako je postojao običaj da očevi svojim ćerkama stavljaju famozni pojas kako bi ostajale "čiste", ali to je potpuna neistina. Njih je u popularnu kulturu uveo tada poznati satiričar kao karikaturu zatvorenog društva. Pojasevi devičanstva koje možemo da vidimo u muzejima pravljeni su kao šaljivi pokloni.

2. Njujorški brokeri 30-ih godina 20. veka su skakali kroz prozore oblakodera zbog pada berze

Foto: Profimedia

Vreme Velike depresije je itekako stvarno, ali nije zabeležen nijedan ovakav incident. Popularni komičari su pravili šale na račun pada berze komentarima poput - "Pada berza, padaju glave". Mit je toliko narastao da je motiv bankrotiranog biznismena koji se ubija skokom sa zgrade postao ustaljeni stereotip u Holivudu.

3. Amerikanci su pobesneli kad su ih Rusi pretekli u Svemirskom programu

Jurij Gagarin (Foto: Profimedia)

Iako popularan mit, naročito među kritičarima američke politike ipak je samo mit. Zahvaljujući nemačkim naučnicima prebeglim u SAD za vreme Drugog svetskog rata, Amerikaje bila spremna pola godine pre nego što su Rusi lansirali Sputnik. Problem je bio politički, jer se tadašnji predsednik Dvajt Ajzenhauer zbog nedovoljnog poznavanja pravila graničenja u vazduhu bojao da će put u svemir izazvati burnu reakciju Rusa.

4. Pacovi su uzrokovali epidemiju kuge iz 14. veka poznatu kao "Crna smrt"

Foto: Profimedia

Moderni naučnici su proučavanjem strukturalnih šablona vremenskih prilika zaključili da pacove nikako ne treba kriviti za kugu. Evropa je pretrpela pandemiju nakon što je iz centralne Azije kišno proleće zamenjeno vrelim letom, što je stvorilo savršene uslove za razvoj virusa poput ebole.

5. Izjava Marije Antonaete da narod treba da "jede kolače" ukoliko nemaju hleb

Marija Antonaeta (Foto: Profimedia)

Ovu rečenicu je naime napisao čuveni književnik i filozof Žan-Žak Ruso kada je Marija Antonaeta imala 11 godina i kada je i dalje bila austrijska princeza. Sudeći prema njenim biografima rečenica ne bi ni bila u skladu sa njenom ličnošću jer je bila poznata po blagoj naravi, te da je bila darežljiva prema sirotinji.

6. Antička Grčka je bila kolevka prosvetljenja

Partenon (Foto: Profimedia)

Iako ova tvrdnja nije besmislena treba se setiti da kad je antika u pitanju pojam Grčke kao jedinstvene celine nije postojao. Na prostoru helenskog poluostrva bilo je na stotine gradova-država koji su imali sopstvene armije, kraljeve, vlade, običaje, ali i religiju. O robovlasništvu je izlišno i pričati, jer je ono bilo jedna od glavnih privrednih grana.

7. Kolumbo je otkrio Ameriku

Kolumbo (Foto: Profimedia)

On nikada nije ni kročio na severnoamerički kontinent, već je doplovio bliže Haitiju. On je "otkrio" bahamski arhipelag, a u kasnijim putovanjima je išao južnije ka Centralnoj i Južnoj Americi.