Nastavak pregovora s MMF kada zatraži nova vlada

Kada je početkom februara zamrznut aranžman, iz MMF je poručeno da nova vlada mora da sprovede "giljotinu" propisa, izmeni Zakon o radu i sprovede reformu penzijskog sistema, kao i da smanji broj zaposlenih u javnom sektoru

BEOGRAD - Dolazak misije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u Beograd i nastavak pregovora o aranžmanu iz predostrožnosti biće dogovoreni sa novom Vladom Srbije, izjavio je šef Kancelarije stalnog predstavnika MMF u Srbiji Bogdan Lisovolik.

Datum dolaska biće poznat kada Vlada Srbije zatraži nastavak pregovora sa MMF, rekao je Lisovolik povodom špekulacija u nekim domaćim medijima da bi Misija Fonda mogla da dođe u Beograd krajem juna ove godine.

Bord izvršnih direktora MMF odobrio je Srbiji početkom oktobra 2011 stend-baj aranžman iz predostrožnosti u iznosu od 1,1 milijarde evra, na period od 18 meseci, koji je posle druge revizije aranžmana od 2. do 9. fabruara ove godine zamrznut do formiranja nove vlade.

U toku predizborne kampanje u Srbiji mogli su se čuti različiti stavovi i obećanja političkih stranaka u pogledu nastavka saradnje sa MMF. Većina partija je za nastavak saradnje sa MMF, jer jedan od zadataka nove vlade mora da bude da zadrži kredibilitet Srbije.

Disonantni tonovi u toku predizborne kampanje čuli su se od lidera Socijalističke partije Srbije (SPS) Ivice Dačića, koji je u više navrata poručivao da Srbija ne treba po svaku cenu da nastavi saradnju sa MMF.

Kada je početkom februara ove godine zamrznut aranžman, iz MMF je poručeno da nova vlada mora da sprovede "giljotinu" propisa, izmeni Zakon o radu i sprovede reformu penzijskog sistema, kao i da smanji broj zaposlenih u javnom sektoru.

Nova vlada treba da istovremeno smanji diskrecione rashode i da ne izdaje garancije javnim preduzećima preko iznosa definisanog u programu Srbije sa MMF.

Aranžman sa MMF je zamrznut jer je vlada budžetom za 2012. predvidela fiskalni deficit najmanje za jedan odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) veći nego što je dogovoreno tokom revizije aranžmana krajem 2011. Iz MMF su tada poručili kako očekuju da će fiskalni deficit u 2012. dostići najmanje 5,25 odsto BDP, umesto 4,25, koliko je predviđeno fiskalnim programom iz novembra prošle godine.

MMF smatra da Srbija odmah posle izbora treba da donese plan srednjoročnih reformi kako bi dug bio spušten na održiv nivo ispod zakonom propisane granice od 45 odsto BDP.

MMF je takođe preporučio povećanje stope poreza na dodatu vrednost (PDV), "koja je i dalje jedna od najnižih u regionu", uz istovremeno proširenje poreske osnovice poreza na dobit preduzeća, zakona o imovini i na dohodak građana.

Fond je tada upozorio i na visoku nezaposlenost u Srbiji, koja je porasla na preko 24 odsto "i predstavlja jedan od ključnih razloga za zabrinutost u narednom periodu".

Očekivanja MMF su da će se inflacija, koja je početkom 2011. dostigla nivo od skoro 15 odsto, približiti ciljanoj stopi Narodne banke Srbije (4,5 plus - minus 1,5 odsto), uz dozvoljeno odstupanje početkom 2012. godine.

"S obzirom da se očekuje da će se evro zona opet naći u recesiji, očekuje se da će BDP Srbije zabeležiti rast od samo jednog procenta ove godine", ocenio je tada MMF Pocectkom maja je Evropska banka za obnovu i razvoj snizila prognozu rasta Srbije na 0,1 odsto do kraja 2012.