Ubedljivo Izlaznost procenjena na skoro 60 odsto, a predsednik RS izjašnjavanje proglasio uspešnim baš na Palama, gde je i osnovana Srpska 9. januara 1992. godine
U prvom obraćanju po okončanju referendumu, na mitingu SNSD na Palama, predsednik RS Milorad Dodik zahvalio je na podršci i Srpsku nazvao državom.
Svetski mešetari
- Znam da se nekada nismo razumeli, ali ja na Pale dolazim s obrazom. Onda kada vi niste verovali u mene, ja sam verovao u vas. Sada vi verujete u nas i u ono što radimo. Ponosan sam na narod RS, ponosan sam na sve one koji su glasali i neka je sram svakog Srbina koji nije izašao na referendum. Ovo je bilo više od pukog junačenja, ljutnje, ovo je bilo za narod. Zato moram ovde da proglasim da je referendum uspeo - počeo je Dodik i dodao:
- Ovde je počelo, ovde je danas moralo da bude obeleženo. U novembru 1991. u Sarajevu formirali smo Srpsku republiku BiH, a ovde na Palama 9. januara 1992, pre oružanih sukoba, pre stradanja, formirana je Srpska. Niko nikada u istoriji ovog naroda tu činjenicu neće oduzeti, izbrisati iz istorije, niti to može da uradi Bakir Izetbegović, koji treba da ćuti bar danas, niti bilo kakvi svetski drugi mešetari koji bi najradije da nas nema, a počeli su s tim da nam ukidaju Dan Republike.
Potom je naglasio da su Srbi imali slobodu samo onda kada su imali državu, a u suprotnom su završavali u jamama Jasenovca i na drugim stratištima:
- Sloboda je Srbima bila garantovana onda kad su imali državu. Zato je Republika Srpska kao država važna. RS je država. RS je u Dejtonski mirovni sporazum i BiH unela svoju teritoriju, efektivnu vlast i narod koji je hteo Republiku. To su kriterijumi za državu.
Opet referendum
Dodik je zatim otišao u Narodnu skupštinu RS u Banjaluku, gde je rekao da RS glasanjem nije želela nikog da ugrozi:
- Imamo definitivno pozitivne rezultate referenduma, izlaznost je sasvim dovoljna u skladu sa zakonom. Srpska će uvek na sve situacije kojima joj se pokušava oduzeti pravo, ili kada se pokušava poniziti i oduzeti joj se dostojanstvo, ponovo odgovoriti referendumom. Sada smo dobro uvežbali.
Siniša Karan, predsednik Republičke komisije za sprovođenje referenduma, kaže da je procena da će konačna izlaznost biti oko 60 odsto. MUP RS je saopštio da nije zabeležen nijedan incident. Međutim, u Kuli kod Gacka, gde većinom žive Bošnjaci, manja grupa meštana blokirala je biračko mesto.
Nezavisne novine
UKIDAJU SE TABLE „DOBRO DOŠLI U RS“?
Na svim graničnim prelazima u BiH uskoro će stajati zastava i obeležja države BiH, što do sada nije bio slučaj, navode Nezavisne novine. Kako objašnjavaju, kada na primer iz Crne Gore preko graničnog prelaza Sitnica kod Trebinja ulazite u BiH, dočekuje vas velika tabla s ćiriličnim natpisom „Dobro došli u Republiku Srpsku i engleskim „Welcome to Republic of Srpska“, ali nigde nema nikakvog obeležja BiH.
Vatromet u Beogradu
DRINA NIJE GRANICA
Nakon objave da je referendum u RS prošao, počelo je slavlje i u nekim delovima Beograda. U blizini hipodroma video se vatromet uz poruku „Drina nije granica“. Video-snimak se brzo proširio internetom.
Biljana Plavšić
OVO JE ODBRANA RS
Mislim da svi znaju da je ovo odbrana RS. Inače ne izlazim na neka partijska glasanja, ali sam ovde osetila da je odbrana onoga u čemu sam i ja učestvovala, u stvaranju RS - poručila je bivša predsednica RS Biljana Plavšić.
Ćamil Duraković
ANKETICA TEŠKA 1,4 MILIONA KM
Načelnik opštine Srebrenica Ćamil Duraković rekao je da je referendum u RS u stvari samo anketica koja ima za cilj da se potroši 1,4 miliona KM iz budžeta.
- Ovo je jedna politika koja je uvukla druge politike u ovu ideju. Voleo bih da ista ta komisija kaže adekvatne podatke, a ne da to budu fiktivne objave nekih podataka - kazao je Duraković.
REAGOVANJA
Željka Cvijanović, premijerka RS
Ko neće ne mora da proslavlja
Oni koji ne mogu da se identifikuju sa 9. januarom kao Danom Republike, neće biti obavezni ga da proslavljaju. Najverovatnije ćemo ići u pravcu izmene samog zakona, koji će podrazumevati da se briše ona obaveznost kad je u pitanju samo proslavljanje Dana Republike.
Mladen Ivanić, član Predsedništva BiH
Konačno stavljena tačka
Najvažnije je da je referendum prošao mirno i da je konačno stavljena tačka na tu priču. Važno je da će 9. januar ostati praznik i da sada to treba prilagoditi. Ovo u vezi s referendumom, verovatno, nije trebalo, ali kad se već desilo, zbog obraza srpskog naroda važno je da je izašao dovoljan broj ljudi i da je referendum opravdan - kazao je Ivanić.
Fahrudin Radončić, SBB
Idemo Ka EU protiv Dodikovih avantura
Pozivam pravosudne institucije BiH da se odrede prema referendumu. Antiustavnim i antidejtonskim referendumom Dodik je pokazao veliku političku tvrdoglavost, koja će mu možda pomoći u dobijanju lokalnih izbora, ali će mu sigurno napraviti najviše lične štete. Treba da se posvetimo razvoju i što bržem ispunjavanju uslova EU. To je najbolji odgovor svim avanturama koje Dodik i drugi žele.