BEOGRAD - Petina mladih muslimana u Sandžaku nema ništa protiv verskog nasilja, dok svaka deseta mlada osoba pokazuje da joj ne smeta čak ni ekstremizam ukoliko se time brani vera, rezultati su istraživanje Helsinškog odbora za ljudska prava.
Istraživanje "Stavovi mladih u Sandžaku: Koliko su mladi otvoreni prema islamskom ekstremizmu?" pokazalo je da se 14 do 15 odsto mladih u Sandžaku oseća ugorženo po verskom osnovu.
Na pitanje da li znaju šta je ISIL, odgovor je izbeglo 28 odsto ispitanika, a među onima koji su odgovorili, 36 odsto njih je reklo da zna, dok 64 odsto ne zna šta je ISIL.
Autor istraživanja Vladimir Ilić objašnjava da nešto više od petine mladih muslimana iz Sandžaka smatra da je opravdano nasiljem braniti veru, dok je oko deset odsto dalo potvrdan odgovor na pitanje da li je opravdano ići u drugu zemlju da bi se ratovalo.
Govoreći o uzrocima za prihvatanje nasilja na verskoj osnovi i verskog ekstremizma, Ilić je naveo da je reč pre svega o osećanju ugroženosti islama jer je, kaže, pravilo da se nasilje rađa iz osećanja ugrozenosti, bilo ono realno ili umišljeno.
Ilić ističe i da su mladi Bošnjaci u Sandžaku socijalno izolovni i atomizovani, i dodaje da većina njih nema poverenja u komšiju iste nacije i vere.
- Ne veruje se imamima, političkim strankama, nevladinim organizacijama, komšijama, samo članovima porodice i partnerima. To je usamljenost, a usamljenost na individualnom novou i osećanje ugroženosti na kolektivnom nivou lako generišu otvorenost prema radikalnim političkih stavovima - rekao je Ilić.
Istraživanje je sprovedeno u maju ove godine u Novom Pazaru, Sjenici, Tutinu i Prijepolju na 670 ispitanika uzrasta od 16 do 27 godina.