Rađanje bebe uvećava majčin mozak, potvrdila nedavna teksaška studija

Uživaju što su mame

Teksaški lekari veruju da će njihovo otkriće doprineti razvoju lekova

Porođaj je najveća promena u životu svake žene. Taj čin menja čak i njen mozak, potvrdila su istraživanja koje su nedavno sproveli naučnici sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Teksasu predvođeni dr Lejn Stretern.

Teksaški lekari veruju da će njihovo otkriće doprineti razvoju lekova za mentalne poremećaje kod žena koji se javljaju posle porođaja.

- Trenutno ispitujemo da li davanjem oksitocina, hormona koji izaziva pozitivna osećanja, možemo menjati način na koji žena reaguje na svoje dete - kaže dr Stretern.

Istovremeno, na osnovu rezultata drugih sličnih istraživanja potvrđeno je da promene u mozgu počinju čim se beba rodi. Pre dve godine ustanovljeno je da se mozak majki povećava neposredno posle porođaja. A naučnici sa univerziteta Jejl otkrili su da žene koje su se potpuno posvetile bebi u prvih nekoliko meseci njenog života imaju veći mozak od onih koje dete nisu dočekale na taj način.

Uz to je primećeno je da je veći srednji mozak, odnosno regije koje su povezane s motivacijom za majčinstvo i one koje regulišu osećanja vezana za nagradu i kaznu, emocije i rezonovanje.

Iako još nije poznato zašto mozak raste, stručnjaci veruju je to zbog uticaja hormona estrogena, oksitocina i prolaktina.

Uživaju što su mame

Uživanje majke u novoj životnoj ulozi naučnici objašnjavaju lučenjem dopamina ili hormona sreće, koji se luči dok se ona brine o bebi. Kad mozak jednom dobije signal da se mama dobro oseća uz svoju bebu, on traži da one ostanu zajedno. A u takozvanoj Streterninoj studiji objavljenoj u žurnalu Pedijatrija stoji da se taj signal aktivira svaki put kad majke vide bebin osmeh.