Ne sakrivajte problem ćelavosti!

Nekada je ćelavost nasledna, ali može da se predupredi raznim preparatima, ali i operacijom

Lepa i negovana kosa nije samo san žena. Mnogi muškarci dali bi sve da je imaju!
I oni veliku pažnju poklanjaju svojoj kosi, uzdaju se u nju i neguju je kao simbol mladosti i snage.

Muška ćelavost, ili androgena alopecija, najčešći je tip opadanja kose i nastaje zbog nasledne preosetljivosti korena dlake na muški polni hormon. Zbog toga ona gubi na volumenu i jačini i od jake i čvrste postaje slaba i tanka. Ćelavost se kod muškarca javlja u bilo koje doba posle puberteta, ali najčešće počinje postepeno, između 18. i 25. godine života. Prvi znaci su lagano produbljivanje zalizaka. Istovremeno, na vrhu glave i iza slepoočnica kosa se proređuje.
Vremenom, ta područja se spajaju i ostaje samo venac kose koji spaja slepoočnice i potiljak.

Dr Aleksandar Adamović, direktor Zavoda za kožne i venerične bolesti, kaže za Dr Kurir da je takozvana alopecija androgenika uzrok ćelavosti u 75 odsto svih slučajeva opadanja kose.

- Nasledna ćelavost predstavlja nepovratno proređivanje kose, koje ipak može donekle da se reguliše određenim terapijskim postupcima, uz primenu raznih preparata. Dobre rezultate daju i neke vrste šampona s kofeinom. Nekada je jedino trajno rešenje transplantacija dlake hirurškim putem. Tada se one sa slepoočnog dela glave presađuju na mesta gde nedostaju - kaže dr Adamović.

Prema njegovim rečima, ćelavost mogu da izazovu i razne bolesti, kao što je poremećaj rada štitaste žlezde, teške infekcije, ali i hemoterapija i zračenje.

- I ženama može da opada kosa, posebno tokom trudnoće i dojenja, ali one ne bi trebalo da strahuju jer taj gubitak nije trajan i ne zahteva posebnu terapiju.
Gubitak kose može da izazove i ukoliko je često nosite zategnutu gumicom. A i deca, zbog nezadovoljstva, mogu da ostanu bez nje. To u početku nije opasno, ali ako se često ponavlja, može da dovede do trajnog gubitka dlake - objašnjava dr Adamović.

Marija Argakijev / Tamara Marić

Pomažu beli i crni luk

U narodu su poznata dva recepta kako da sprečite ćelavost. Dr Kurir vam otkriva koja su. Nekoliko čena belog luka samleti, utrljati u teme i ostaviti ih da odstoje petnaestak minuta. Zatim oprati kosu.

Glavicu crnog luka s ljuskom potopiti u pola litre domaće meke rakije. Dodati i 15 zrna karanfilića. Flaša se ostavi da stoji na suncu 15 dana. Rastvorom koji se dobije lagano masirajte koren kose posle pranja.