Verovali ili ne, na svetu postoji jedno mesto koje je prema svim statistikama najkišovitije na svetu.
Ne, ovaj članak nije posvećen Londonu, već Mavsinramu koji se nalazi u Indiji, 16 kilometara udaljen od Čerapundžeja.
Od davne 1851. godine Svetska meteorološka organizacija vodi evidenciju padavina, i od te godine mesto s najviše padavina na Zemlji je upravo Mavsinram u Indijskoj regiji Megalaja.
Prosečna godišnja količina padavina u ovom suptropskom kraju iznosi 11.872 mm, dakle, skoro 12 metara! To mesto drži i svetski rekord u najvećoj 12-mesečnoj količini kiše koja iznosi čak 26.470 mm, koliko je palo od avgusta 1860. godine do jula 1871. godine.
Prema statistici, najviše padavina bilo je 1985. godine kada je palo neverovatnih 23.818 mm kiše, dok je za razliku od nje, najsušnija bila 1980. godina s "tek" 6.195 mm padavina. Često se ovaj kraj za titulu bori s kolumbijskim mestima Ljoro i Lopez del Mikej, ali uglavnom odnosi pobedu.
Ako se pak pitate koje mesto je najsušnije na svetu, prema Svetskoj meteorološkoj organizaciji to je Arika u Čileu, s godišnjim prosekom padavina od svega 0,76 mm.
Pitanje je samo koliko dugo će ove države držati prva mesta na lestvici najkišovitijih i najsušnijih država na svetu, jer kako i sami možete primetiti, klima se menja iz godine u godinu i samo je pitanje vremena kada će doći do većih promena.
(Punkufer)