Da se ne zaboravi

(VIDEO) MRAČNA TAJNA STADIONA U MOSKVI: 34 godine od nezapamćene tragedije na Lužnjikiju

Foto: Printskrin

Na današnji dan pre tačno 34 godine na stadionu Lužnjiki u Moskvi na meču Kupa UEFA između Spartaka i Harlema poginulo je prema zvaničnim podacima 66 navijača.

Međutim, prema nezvaničnim podacima te večeri život je izgubilo više od 350 navijača, što tragediju na stadionu Lužnjiki stavlja na prvo mesto najgorih nesreća u istoriji fudbala.

Stadion Lužnjiki je zvanično otvoren 1956. godine. Zbog cenzure u tadašnjem Sovjetskom Savezu malo informacija je procurelo o pogibiji navijača na utakmici drugog kola Kupa UEFA između Spartaka i Harlema, koja je odigrana 20. oktobra 1982.

Na stadionu je bilo 15.000 navijača Spartaka i nekoliko stotina pristalica gostiju, a temperatura je bila 10 stepeni ispod nule. Samo mesec dana ranije na tom stadionu su igrali Spartak i Arsenal, a bilo je 60.000 navijača. Međutim, kako je bilo malo navijača organizatori su odlučili da sve navijače smeste u jedan sektor.

Odigravanje utakmice je bilo pod znakom pitanja zbog hladnoće i niske temperature, ali je UEFA odlučila da se ona odigra. Spartak je poveo u 16. minutu preko Gesa, a mnogi navijači nisu želeli da sačekaju kraj meča zbog niske temperature. U poslednjim sekundama meča Ševcov je pogodio za 2:0, a onda je nastao stampedo prilikom izlaska sa stadiona.



Međutim, to je samo jedna od verzija priče. Jedna od verzija govori da su pijani navijači gađali policiju grudvama, koja je potom zatvorila vrata prilikom izlaska sa stadiona kako bi prepoznala izgrednike. Usledio je haos na stadionu koji je doveo do tragedija.

Jedna od verzija tvrdi da jedna žena prilikom izlaska sa stadiona izgubila cipelu, a onda je nekoliko navijača pokušalo da joj pomogne. U tom trenutku nastao je zastoj prilikom izlaska sa stadiona, a onda je usledio stampedo. Ljudi su gazili jedni preko drugih, a prema zvaničnim podacima poginulo je 66, a nezvanično više od 350 navijača.
Tadašnji zvaničnici SSSR su sve pokušali da zataškaju, a prava istina o pogibiji navijača objavljena je tek 1989. Tadašnje vlasti su pronašli krivce, a na optuženičkoj klupi su se našli direktor stadiona Viktor Kokrišev, jedan od upravnika stadiona Juri Pančikin, zamenik direktora Ljižin i šef policije Korjagin.


1989. godine mediji u SSSR su doneli priču "Crna istina stadiona Lužnjiki". List Sovjetski sport tvrdio je tada da je glavni krivac za tragediju policija, koja je namerno suzila izlaz sa stadiona kako bi identifikovala izgrednike, što je dovelo do tragedije. Međutim, ta informacija je kasnije demantovala, a navodno na tom delu stadiona nije ni bilo policije.