Sirija

I Japan proteruje sirijskog ambasadora

Sirijske ambasadore i diplomate su do sada proterali Velika Britanija, Kanada, Francuska, Nemačka, Italija, Španija, Belgija, SAD, Bugarska, Holandija, Švajcarska, Australija

TOKIO, KANBERA - Ministarstvo spoljnih poslova Japana saopštilo je danas da je naložilo sirijskom ambasadoru Muhamedu Hasanu al Habašu da "što je pre moguće" napusti zemlju, javio je AFP.

Time se Japan svrstao u niz zemalja koje su proterale sirijske ambasadore, u znak protesta zbog poslednjih događaja u sirijskom gradu Huli, u kome je, prema podacima UN, poginulo 108 ljudi, među kojima veliki broj dece.

Sirijske ambasadore i diplomate su do sada proterali Velika Britanija, Kanada, Francuska, Nemačka, Italija, Španija, Belgija, SAD, Bugarska, Holandija, Švajcarska, Australija.

"Ovo je akcija preduzeta da pokaže japanski protest ne samo zbog nasilja u Siriji, već i zbog najnovijeg teškog kršenja humanitarnih prava u toj zemlji", rekao je neimenovani japanski funkcioner.

Australija je danas saopštila da je otvorena za diskusije o eventualnoj vojnoj intervenciji u Siriji, kao što je to zapretila Francuska, ali je upozorila da bi se u tom slučaju suočila sa velikim poteškoćama.

"Za to nam je pre svega potrebna jednoglasna podrška Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, a moramo da uzmemo pri tom u obzir stavove Kine i Rusije koje su kritikovale kako je vojna intervencija sprovedena u Libiji", rekao je ministar spoljnih poslova Australije Bob Ker.

On je dodao da će Australija razgovarati o francuskom predlogu.

Prema njegovim rečima, ideja o naoružavanju sirijske opozicije takođe bi naišla na poteškoće, a sam taj čin bio dao opravdanje sirijskom režimu da se još žešće obračuna sa protivnicima.

Ker je kazao da je Australija najviše zainteresovana za političko rešenje sukoba u Siriji, za prekid vatre i politički dijalog.

Predsednik Francuske Fransoa Oland izjavio je juče da bi, posle masakra u Huli, upotreba vojne intervencije u Siriji bila moguća, ali da bi morala biti izvedena posle odluke Ujedinjenih nacija.

U Siriji je poginulo više od 13.000 ljudi od marta prošle godine kada su počeli antirežimski protesti, a nasilje u zemlji ne jenjava uprkos sporazumu o prekidu vatre od 12. aprila, donetom uz posredovanje izaslanika UN i Arapske lige.