Klanica

ČAK 160 UBISTAVA DNEVNO: U Brazilu ima više mrtvih nego u Siriji

Reuters

Od 2011. do 2015. u ovoj državi je ubijeno čak 280.000 ljudi. Talas zločina usled naglog ekonomskog pada

BRAZILIJA - Dok su oči sveta uprte u Siriju, gde skoro šest godina besni krvavi građanski rat, na drugom kraju planete, u Južnoj Americi, odvija se sukob koji preti da proguta najveću državu na kontinentu. U pitanju je borba protiv kriminala, a u Brazilu je za poslednjih pet godina ubijeno više ljudi nego u Siriji!

Prema podacima brazilskog Foruma za javnu bezbednost, u ovoj državi je od 2011. do 2015. ubijeno 280.000 ljudi. U istom periodu su, prema navodima Sirijske opservatorije za ljudska pravca, tokom građanskog rata u Siriji poginule 256.124 osobe.
Profimedia 
Specijalac stoji nad ubijenim kriminalcem... Surova svakodnevica

Smanjena stopa ubistava

Brazilski zvaničnici navode da je stopa ubistava u zemlji 2015. godine smanjena za 1,2 odsto na 58.383, što je gotovo 160 ubistava dnevno. Tokom 2015. policija i vojska su usmrtile 3.345 osoba, dok su 393 predstavnika organa reda likvidirana. Svakog dana najmanje devet osoba pogine u vatrenim okršajima samo s policijom. Trećina pripadnika organa reda je usmrćena na dužnosti.

Iako je broj ubistava smanjen, za šest procenata je porastao broj povređenih od zalutalih metaka. Brazil se proteklih godina hvata u koštac s porastom nasilnog kriminala, koji je pogoršan naglim ekonomskim padom i smanjenjem budžetskih sredstava za policijske snage širom zemlje. Najveća stopa ubistava je u severozapadnim delovima zemlje, upravo tamo gde je pre deset godina zabeležen najveći ekonomski rast. Na drugoj strani, stopa kriminala je smanjena u Rio de Žaneiru jer je policija u ovom gradu, koji je bio domaćin Svetskog prvenstva u fudbalu i Olimpijskih igara, zahvaljujući velikom prisustvu stvorila zone bezbednosti u zloglasnim favelama.
AP 
Veći deo sirijskog grada Alepa je razrušen... Život ide dalje

Zabranjene zone

- Brazil je svetski lider u nasilnom kriminalu. Vrlo je važno da se policija postavi na strateške tačke, odakle bi se njeno prisustvo širilo dalje. Problem je u tome što u gradovima ima previše mesta gde policija ne zalazi - ili zato što je malobrojna ili jer nema volju da se obračunava s kriminalom - kaže Klaudio Beato, koordinator za studije kriminala i javne bezbednosti na Univerzitetu Minas Žerais.