Rasprava u parlamentu

(FOTO) O SREBRENICI U SKUPŠTINI SRBIJE: Čeda i Šešelj verbalni okršaj završili na ubistvu Đinđića

Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić

BEOGRAD - Raspravu u Skupštini Srbije danas je obeležila polemika između šefova poslaničkih grupa SRS i LDP, Vojislava Šešelja i Čedomira Jovanovića, o izmeni Krivičnog zakonika i uvođenja kažnjavanja negiranja genocida.

U vezi sa tim, Šešelj i Jovanović su ukrstili stavove o Srebrenici, ali se povela rasprava i o ubistvu premijera Zorana Đinđića. Šešelj je rekao da negiranje zločina mora biti dozvoljeno kao kritika sudske vlasti i da će na svakom mestu dokazivati bolje od bilo kod pravnika da u Srebrenici nije bilo genocida.

On je kazao da u Srebrenici nije bilo genocida iz tri razloga, navodeći da su tamo streljani samo ratni zarobljenici i da nijedna žena i dete nisu ubijeni.

"Možda svi zarobljenici nisu bili vojnici, ali su bili za rat sposobni. Ja to ne opravdavam. Ja to osuđujem i kao ogroman zločin i kao ogromnu sramotu koja je naneta srpskom narodu. Dakle, ne odobravam, ali se ne može nazvati genocidom", kazao je ŠŠešelj.

Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić
Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić

Prema njegovim tvrdnjama može da se kaže da je ubijeno 7.000, a nije, ubijeno je negde oko 1.200".
"Da je 7.000 ubijeno, to nije znatan broj u odnosu na zaštićenu grupu, a zaštićena grupa su muslimani BIH kojih je po popisu iz 1991. bilo dva miliona i 181.000, otprilike”, rekao je Šešelj.

On je naveo da ne može biti genocida, jer nije dokazana specifična namera.

Poslanici Srpske radikalne stranke su danas nosili bedževe na kojima je pisalo: U Srebrenici nije bilo genocida.
Jovanović je rekao da "poslanik Šešelj ima pravo da vodi svoju politiku, ali ni u jednom trenutku institucija, u kojoj smo svi zajedno, ne sme zanemariti obavezu koju ima prema ovom društvu, da štiti sistem vrednosti".
Lider LDP je naveo da "to nije priča o Srebrenici, da nije priča o Podujevu, već tema na kojoj se vidi da li smo mi ljudi ili one životinje koje su nam nanele tako veliku sramotu koje se stidimo mi, a sutra naša deca, ukoliko ne napravimo razliku".

Jovanović je podsetio da je usvojena Rezolucija o Srebrenici i da ona obavezuje parlament, rekavši da ne želi oko toga da se svađa i da to nije platforma na kojoj LDP gradi svoju politiku.

"Ali svoju decu moramo vaspitavati na drugačiji način nego što smo vaspitavani mi. Da se u ovoj zemlji ludilo sankcionisalo ne bi bilo tog 'zida plača' ispred skupštine i ne bi crveneli kao što crvenimo kada pogledamo šta su neki među nama uradili nanoseći najmanju štetu sebi, a posebno veliku i trajnu štetu našem narodu”, rekao je Jovanović.

Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić
Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić

Laž je da tamo nisu sahranjivana deca, rekao je on i napomenuo da je ovog jula tamo sahranio dete od 10 godina, ovog jula, sa ocem.

Šešelj je uzvratio rečima da "to što Čeda izmišlja da je nekog sahranio, možda je, ali bi se postavilo pitanje da li je to lice muslimanske nacionalnosti, srpske, hrvatske ili neke četvrte. Ima osnova sumnje da su negde nalažene i životinjske kosti pa su tamo sortirane kao da su ljudske".

Jovanović je replicirao rekavši da će "tu stati" i da ne želi da daje povod za ponižavanje skupštine i čitave zemlje.
Pošto je u više konteksta spomenuto i ubistvo premijera Djinđića, Šešelj je rekao da je SRS veoma zaintresovana da se razjasni ubistvo Zorana Djinđića, rekavši da do tada mafija neće biti slomljena.

Jovanović je takođe izrazio nadu da nije u pravnom smislu stavljena tačka na sve što se vezuje za 12. mart 2003. i da će se završiti postupak koji je još otvoren, a u vezi je sa političkom pozadinom ubistva i tragedije Zorana Đinđića.

Ministarka Kuburović: Negiranje zločina mora se kazniti

Ministarka pravde Nela Kuburović izjavila je danas da uvođenje novog krivičnog dela po kojem se kažnjava negiranje genocida i ratnih zločina predstavlja ispunjavanje obaveza koje proističu iz odluke Saveta Evropske unije koja se na to odnosi.

Kuburović je u Skupštini Sbije, prilikom predstavljana akcije "Isključi nasilje", precizirala da se to novo krivično delo nalazi u izmenama i dopunama Krivičnog zakonika koji je pred poslanicima, dodavši da je neophodno da genocid ili ratni zločin budu utvrđeni pravosnažnom presudom suda u Srbiji ili Međunarodnog krivičnog suda.

Na pitanje da li će biti kažnjivo negiranje genocida u Srebrenici, utvrđenog presudom Haškom suda, ona je ponovila da je ovde reč o presudama Međunarodnog krivičnog suda, koji je osnovan Rimskim statutom.