Ovo antičko groblje ne koristi se od 9. veka ali ostaci su savršeno očuvani.
Groblje Čaučila nalazi se oko 30 kilometara južno od peruanskog grada Nazca. Do same lokacije može se doći čamcem preko Porome ili prašnjavim putem koji vodi sa Panameričkog autoputa. Iako je otkriveno 1920., groblje se nije koristilo još od 9. veka, a jedinstveno je zbog antičkih mumificiranih ljudskih ostataka, kao i brojnih artefakta.
Tela na groblju dolaze iz iste grupe pred-kolumbijskih ljudi. S obzirom da je klima u peruanskoj pustinji veoma suva, to je omogućilo odlično "konzerviranje" ljudskih ostataka.
Mumije su, sve do nedavno, bile razbacane po pustinji u stanju u kom su ih ostavili pljačkaši grobova. Sada su mumije, kosti i lončarski predmeti pažljivo složeni u oko 12 grobnica. Osim kostura i lobanja, u nekim grobnicama starim vekovima mogu se pronaći i ostaci duge ljudske kose, keramički predmeti i drugi predmeti koje tek treba prepoznati.
Tela su obučena u izvezeni pamuk a potom oslikana smolom i čuvaju se u grobnicama napravljenim od blatnih cigli. Sve mumije sede uspravno, a sve su okrenute prema istoku - kao što zahteva vera Nazsca ljudi. Velik broj glava mumija posebno su pripremljene sa rupama izbušenima na poleđini lobanje a u nekim slučajevima kroz njih je progurano uže.
Od 1997. groblje se nalazi pod zaštitom Perua, a turisti mogu da plate sedam dolara za dvosatno razgledanje. To je jedino arheološko nalazište u Peruu u kom se mogu videti drevne mumije u grobnicama zajedno sa predmetima iz tog doba.
Grobnica je oživela i u filmu Indijana Džons i Kraljevstvo kristalne lobanje.
(Express.hr)