Da li je Ahmet Tuta, turski ambasador u Zagrebu, bio Gulenov stipendista, pitanje je koje se nameće pošto ga je turski predsednik Redžep Tajip Erdogan naprasno opozvao i naredio mu da se hitno vrati u Ankaru.
Gde se tačno nalazi sada već bivši ambasador nije poznato, ali ono što je poznato jeste da je Tuta napustio Zagreb 27. avgusta ove godine, i to samo 12 dana pošto je dobio dopis iz Ankare da odmah napusti Zagreb.
Na crnoj listi
Ovo obaveštenje bivši turski ambasador dobio je 15. avgusta i u prvom trenutku, objašnjavaju za Jutarnji njegovi zagrebački poznanici, nije mu bilo jasno zbog čega su ga opozvali.
"On je očekivao da će ovde ostati celi mandat, budući da je odlično odradio Erdoganov posetu Hrvatskoj, dok su njegove reakcije posle pokušaja puča u Turskoj bile u Erdoganovu korist. Nije imao razloga da veruje da će se naći pod odmazdom predsednika", kaže jedan njihov zajednički prijatelj.
S njim je otišla i njegova supruga Mina Tuta, koja je kao žena ambasadora bila i direktorka Instituta Junus Emre, koji je u Zagrebu otvoren baš u vreme Erdoganove posete Hrvatskoj.
Supružnicima je posle 15. avgusta zabranjen ulazak u tursku ambasadu.
Sama ta činjenica ukazuje na to da njegov greh nije bio mali i da se našao na Erdoganovoj crnoj listi kažu u diplomatskim krugovima.
Prema nekim informacijama, postojale su dva moguća scenarija opoziva bivšeg turskog ambasadora. Prema prvom, on je kao srednjoškolac i student bio Gulenov stipendista koga Erdogan smatra za organizatora neuspešno izvedenog puča u Turskoj.
Drugi mogući scenario su kadrovska previranja u turskoj administraciji. Poznato je, naime, da je Tuta bio šef kabineta sada već bivšeg turskog premijera Ahmeta Davutoglua, koji je je od 2009. do 2014. bio i ministar spoljnih poslova. Davutoglu je bio i Erdoganov savetnik, a s premijerske pozicije se povukao u maju ove godine, dva meseca pre puča, posle svađe s turskim predsednikom.
Zagrebački prijatelji porodice Tuta kažu da se od kraja avgusta nisu čuli s njima. Nagađaju da Tuta ili čeka novu službu, ili u ministarstvu radi na poslovima nižim od ambasadora.
"Moguće je da je priveden, saslušan i otpušten iz službe", kažu.
Dvojica turskih vojnih atašea zatražila politički azil u Hrvatskoj
Dvojica turskih vojnih atašea zatražila su politički azil u Hrvatskoj, objavio je danas zagrebački Večernji list.
Za razliku od Tute, dvojica turskih vojnih atašea koji su se, u vreme pokušaja vojnog udara, nalazili u Hrvatskoj na poligonu u Rakitju saradjujući u okviru NATO-a, odbili su da se vrate u Tursku zbog straha od hapšenja i zatražili su politički azil u Hrvatskoj. Po informacijama turskog ministarstva, oni se i dalje nalaze u Hrvatskoj.
(Jutarnji)