Presuda Specijalnog suda

11 OSUĐENIH, 13 OSLOBOĐENIH: Za PREVARE NA VMA dobili su ove KAZNE

Foto: Marina Lopičić

BEOGRAD - Specijali sud u Beogradu osudio je na devet godina zatvora penzionisanog kapetana prve klase Gorana Mojovića zbog optužbi da je organizovao grupu koja je zloupotrebama i prevarama na Vojno medicinskoj akademiji i Vojsci Srbije oštetila državni budžet za više desetina miliona dinara, saopštio je danas taj sud.

Pored Mojovića osuđeno je još 10 okrivljenih na uslovne kazne ili kazne zatvora od šest meseci do dve godine.Protiv jednog okrivljenog optužba je odbijena, a 12 je oslobođeno optužbi za prevaru i falsifikovanje isprave.

Mojović je osuđen zbog izvršenja krivičnog dela zločinačko udruživanje, produženog krivičnog dela zloupotreba službenog položaja i produženog krivičnog dela prevare na jedinstvenu kaznu zatvora od devet godina, u koju će mu se uračunati vreme provedeno u lišenju slobode od 10. februara 2009.godine do 5. marta 2015.godine, precizira se u saospstenju suda.Okruvljeni saradnik Stevan Simić osuđen je na godinu dana zatvora, a istu kaznu je dobio i svedok saradnik Nikola Tomašević.

Foto: Marina Lopičić
Foto: Marina Lopičić

Mihajlo Živković na 14 meseci zatvora, Ivan medenica na dve godine zatvora, Miroslav Radovanović na šest meseci zatvora, Dušan Džulović na godinu dana zatvora, a Milan Gušić na osam meseci zatvora.Na uslovne zatvorske kazne od šest meseci s rokom provere od dve godine osuđeni su Milorad Božić Milorad Trkulja i Zoran Zelenović.Pored toga, sud je Ivici Medenici izrekao meru bezbednosti - zabrane vršenja poziva lekara - ortopeda na VMA i drugim državnim zdravstvenim ustanovama od dve godine, Živkoviću i svedoku saradniku Tomaševiću zabranu vršenja poziva delatnosti i dužnosti vezanih za raspolaganje i upravljanje državnom imovinom u istom trajanju.

Mojoviću je takođe određeno oduzimanje imovinske koristi od 8.600 evra, saradniku Simiću 400 evra, Medenici 1.500 evra i svedoku saradniku Tomaševiću 6.000 evra.Oni su dužni da pomenute iznose u dinarskoj protivvrednosti, uplate u roku od 30 dana od pravnosnažnosti presude u budžet Republike Srbije, a pod pretnjom prinudnog izvršenja.Optužbi su oslobođeni Ivko Lisica, Uroš Malić, Miloje Churčić, Dušan Ovuk, Stevo Trivić, Ljubica Torbica, Novica Mihajlović, Vladan Laušević, Miroslav Radovanović, Biljana Mojović, Dragoslav Paravinja i Milan Žutomarković.Optužba je odbijena protiv Predraga Lovrića.

Ovo je prvostepena presuda, tako da odbrana kao i tužilaštvo imaju pravo da se žale Apelacionom sudu u Beogradu.Optužnica Tužilaštva za organizovani kriminal iz 2009. godine tereti optužene da su falsifikovanjem medicinske dokumentacije ostvarivali pravo na invalidsku zastitu, naknadu štete za učešće u borbenim dejstvima na teritoriji bivše SFRJ, ali u u postupcima rešavanja stambenog pitanja pripadnika nekadašnje JNA.Kao pripadnici te grupe optuženi su lekari sa VMA, zaposleni u Odeljenju za stambene poslove i Odeljenju u Direkciji za imovinsko-pravne poslove Ministarstva odbrane, kao i bivši službenici u Vojsci Republike Srpske Krajine i Vojsci Republike Srpske.

Foto: Stefan Jokić
Specijalni sud (Foto: Stefan Jokić)

Mojović je 2000. godine penzionisan po osnovu trajne nesposobnosti za vojnu službu, a protiv njega i ostalih optuženih pokrenuta je finansijska istraga zbog sumnje da je novcem od krivičnog dela kupio više stanova u Beogradu koji se vode na njega, ili članove njegove bliže familije, što je on na suđenju negirao.

Prema optužnici, neki optuženi su novac dobijali na sudu, tražeći naknade pred Drugim opštinskim sudom u Beogradu, dok su drugi do sredstava dolazili tražeći naknade od Gradskog sekretarijata za socijalnu i dečju zaštitu.Po istim osnovama, dodeljen je i veći broj stanova, koji su kasnije otkupljivani i prodavani, a novac su delili međusobno.Za ovakve zloupotrebe korišćeni su lažni medicinski nalazi i falsifikovana dokumentacija.Sumnja se da su pripadnici ove kriminalne grupe kontaktirali sa vojnicima nekadašnje JNA i VRSK, koji su učestvovali u ratu i koji su podnosili zahteve za dobijanje statusa ratnih vojnih invalida.Za njih su sačinjavana, kako se navodi, lažna uverenja o bolesti.

Onima koji su tražili odštetu pred sudom u proseku je dodeljivano 1,5 miliona dinara.Prema onome što navodi tužilaštvo, oni optuženi koji su radili u Direkciji za imovinsko-pravne poslove Minostarstva odbrane nisu osporavali tužbene zahteve, a nisu izjavljivali ni pravne lekove protiv sudskih odluka koje su donete na štetu Republike Srbije.