PREKINUT ŠTRAJK GLAĐU U ZASTAVI: Invalidi pristali da jedu posle 50 dana
Radnici „Zastave Inpro“, koji od 11. oktobra nisu unosili hranu, nastavljaju protest u fabrici
Na to su ih, kako kažu, naterale njihove porodice.
- S obzirom na to da hranu nismo uzimali od 11. oktobra, pa nam je svima sistem za varenje popustio, kontrolisano uzimamo hranu pod nadzorom lekara. Za početak, pijemo mleko i surutku - kaže Stevan Pušonja, predsednik štrajkačkog odbora.
Uprkos tome što im je organizam izmučen do krajnjih granica ljudske izdržljivosti i što su promrzli, blizu 30 radnika nastavlja protest u hladnoj proizvodnoj hali „Zastave Inpro“ boreći se za isplatu zaostalih zarada i za ostanak na svojim radnim mestima, pošto im je najavljeno da će posle privatizacije dela firme biti proglašeni za tehnološki višak.
- Protest ćemo radikalizovati tako što nećemo napustiti prostorije firme iako nam je to naloženo, pa neka nas iznose na rukama. Nastavili su da nas diskriminišu i zlostavljaju, nas invalide rada. Recimo, isplaćen nam je deo zarade od 5.300 dinara, dok su drugim radnicima preduzeća isplaćene cele plate, zato što smo prepoznali nameru da se ugasi preuzeće „Zastava Inpro“ i 140 radnika ostane bez posla, a da prvo iz preduzeća odstrane invalide. Ovo nas, doduše, ne čudi kad znamo da su u preduzeću još uvek direktor, koji je podneo ostavku, inače penzioner, i njegovi bliski saradnici, koji su nedavno uzeli zakonske otpremnine, i kad nema odgovora vlasti na naša pitanja o načinu privatizacije dela našeg preduzeća i nastanku dugova uprkos velikom izvozu - navodi Pušonja.
Problemi u firmi koja proizvodi prikolice nastali su kad je francuska kompanija „Trigano“ privatizovala samo deo „Zastave Inpro“, ne pokazujući interesovanje za zaštitnu radionicu ove firme, u kojoj su uposleni invalidi rada. Oni zahtevaju da se u potpunosti očuva „Zastava Inpro“ i nastavi da angažuje ljude koji su na svojim radnim mestima pretrpeli razne nesreće koje su im uzrokovale drugi i treći stepen invaliditeta.
B. Vranješević