JEDETE PREBRZO, ŽVAĆETE ŽVAKU, PREVIŠE SLATKIŠA: Evo zbog čega PREČESTO puštate GASOVE!
Većina gasova koje čovek otpusti mešavina je loših mirisa ugljen dioksida, kiseonika, azota, vodonika i ponekad metana. Kada bakterije razlome namirnice poput kupusa, mesa i druge hrane koja sadrži sumpor, deo njega se oslobađa kroz vetrove zbog čega - smrdi.
Koliko god vam bilo neprijatno, sasvim je normalno "pustiti" oko 20 vetrova na dan. Sve iznad toga može da vodi na nešto drugo. Proverite da li su vaši "izduvni gasovi" normalni ili ukazuju na moguće probleme sa zdravljem.
Šta ste jeli danas?
Svi puštaju vetrove nakon što jedu. To je zato što stomak i tanka creva ne mogu apsorbuju sve ugljene hidrate iz hrane koju jedemo. Neka hrana daje nam više ugljenih hidrata rafinoza koji je odgovoran za više vetrova. Povrće pojačava vetrove jer dobro deluje na rad metabolizma. To je zapravo razlog da ih jedemo što više, a ne manje!
Jedete li prebrzo?
Svaki put kad progutamo hranu ili piće, udahnemo i vazduh. Što brže to radimo, više se vazduha nagutamo. Podrigivanje obično izbaci višak vazduha iz stomaka, ali ostaci vazduha pronaći će put kroz digestivni sistem i izaći na drugu stranu.
Nagutati se vazduha možete i dok žvaćete žvaku, jedete bonbon ili pijete na slamčicu.
Došlo je do disbalansa probavnih bakterija
Ponekad određeni lekovi, bolesti i infekciju mogu jako da uzurpiraju digestivni sistem i metabolizam što rezultira pojačanim vetrovima. To se često dešava kod dijabetesa ili neuromišićnih bolesti.
Sindrom iritabilnog creva
Kod ovog stanja pojačane su kontrakcije ili grčevi i u tankom i u debelom crevu. To izaziva bol, ali uzrokuje i nadutost, dijareju, kao i pojačano puštanje vetrova. Živci u crevima mogu s vremenom da postanu osetljivi na širenje i skupljanje koje vetrovi stvaraju pa zbog toga možete osećati još jaču boli ili neprijatnost, objasnio je gastroenterologinja dr. Rebeka Gros za "Reader 's Digest".
Enzim laktaza, koji razgrađuje mlečni šećer laktozu, prirodno se nalazi u sluznici tankog creva. Ona laktozu razbija u jednostavnije forme šećera (glukozu i galaktozu) koje telo može razgraditi.
Ako je nivo laktaze niska, laktoza će stići u debelo crevo neprobavljena. Tamo će je bakterije početi da se razgrađuju i onda će se stvarati problemi sa gasovima. Intolerancija na laktozu je vrlo česta, javlja se u odraslom dobu kada naglo padne proizvodnja laktaze.
Osetljivi ste na gluten
Ako imate celijakiju, uzimanje hrane s glutenom može izazvati imunološku reakciju tela u tankim crevima. Ta reakcija uzrokuje raspad zaštitne ovojnice u crevima što otežava sposobnost tela da apsorbuje nutrijente. Posledica toga su preterani gasovi, dijareja pa i gubitak kilograma. Istraživači procenjuju da samo 20 posto ljudi sa celijakijom dobije tu dijagnozu.
Unosite previše šećera
Veštački zaslađivači poput sorbitola, manitola i ksilitola te šećer u alkoholu takođe mogu biti uzročnik preteranih gasova i nadutosti.
(24sata.hr)