JUTARNJI: Plenkoviću će na nos izaći poseta Ukrajini i nuđenje hrvatskih dobrih usluga Kijevu
ZAGREB - Predsedniku hrvatske vlade Andreju Plenkoviću izlazi na nos poseta Ukrajini i njegova ponuda hrvatskih dobrih usluga za mirnu reintegraciju teritorija pod kontrolom pobunjenika, koje podržava Rusija, piše Jutarnji list.
Prigovori u Hrvatskoj, sleva i zdesna, kako navodi list, svode se na isto: zašto iznositi neko hrvatsko mišljenje koje može škoditi hrvatskim ekonomskim interesima?
Ruski ambasador u Zagrebu Anvar Azimov spretno koristi potrebu hrvatskih medija za senzacijama i panikom, pa preko njih, s merom i na fin način, preti Hrvatskoj zbog njenih političkih odluka, piše zagrebački dnevnik. Pre nekoliko meseci on je ljubazno rekao: "Jedan od mojih negativnih utisaka jeste vaša velika zavisnost u spoljnoj politici od Zapada. Godinu dana sam ovde i pokušavao sam da deset ministara pozovem u Rusiju na forume, konferencije... Niko od njih nije posetio Rusiju." Takođe je dodao da Rusija daje političke signale.
"Mi ne želimo da izvlačimo Hrvatsku iz EU i NATO, ali Rusija istovremeno može da nadoknadi ono što vam nedostaje... Naravno, sankcije će se završiti za godinu ili dve, a Rusija će tada postavljati narudžbine za kupovinu robe, ali procenjujuci ko se kako ponašao u vreme sankcija. A u tom slučaju Hrvatska neće dobro proći", preneo je ambasadorove reči jedan hrvatski dnevni list.
Činjenica je da je hrvatska politika prema Rusiji, i ekonomska i diplomatska, godinama vođena kao da nikoga nije bilo kod kuće ni na Pantovčaku (predsedništvo), ni u Banskim dvorima (vlada), da dve godine nije imenovan ambasador u Moskvi, što je ispod nivoa bezobrazluka, da u Zagrebu nisu sami sa sobom načisto kako će s Moskvom, ocenjuje Jutarnji list.
"S druge strane, vidimo da Moskva ima ideju kako sa Zagrebom, jer čim drekne 'Bu!', kod nas odmah odjekuje zborski domoljubno: Ajme nama! Hrvatska ne samo da sme, nego i mora da ima stavove o važnim pitanjima, ne samo regionalne i unijske, nego i evropske, mediteranske i globalne politike, ponajpre kad je reč o sbezbednosti i prosperitetu", smatra hrvatski dnevnik.
"Mantra koju smo godinama slušali sa Zrinjevca (tamo je Hrvatska akademija nauka i umetnosti) da ćemo se o ovome i onome usaglasiti s našim evropskim partnerima - miriše po sluganstvu ili, barem, po indolentnom manjku ne samo inicijative ili stava, nego i samopoštovanja", konstatuje list.