Novi list

Dan posle sutra: Kada Alep padne, ništa više neće biti isto, a evo i zašto

Foto: AP

Nakon pada Alepa, samo jedno je sigurno - počinje nova faza sirijskog građanskog rata, u kojoj nošta neće biti isto kao pre

Foto: Reuters

KRHKA KOEGZISTENCIJA

Trenutna ravnoteža snaga na severu Sirije zasnovana je na rusko-turskom dogovoru koji je prihvatio Asadov režim. Sporazum podrazumeva da režim toleriše tursko prisustvo u zemlji, dok god se Ankara ne meša u dešavanja u Alepu. Ako pretpostavimo da se ovi uslovi poštuju, šta se dešava kada grad padne?

Delikatan balans već je poljuljan kadasu sirijski avioni navodno gađali turske trupe, nakon čega je turski predsednik Redžep Tajip Erdogan izjavio kako je pravi cilj turske intervencije zapravo "rušenje tiranina Asada.

Istovremeno, zabrinutost zbog prisustva turskih trupa može zbližiti Damask i Bagdad, koji se oštro protivi nezakonitoj intervenciji Ankare. Uprkos uspesima u borbi sa islamistima u severnoj Siriji, turski "aktivizam" stvoriće nove tenzije i pokrete otpora u regionu.
Foto: Reuters

TRKA ZA RAKU

Imajući u vidu razvoj događaja, neophodno je pažnju obratiti na "trku za Raku" koja je već počela. Pobunjenici koje podržava SAD već napreduju ka de fakto prestonici Islamske državre, a okolna sela su već zauzeta.

Takozvane "Sirijske demokratske snage", sačinjene su uglavnom od Kurda, a to predstavlja veliki problem za strateg ofanzive. Kako Raka ni po čemu nije važna za Kurde (kulturno, istorijski i demografski), malo je verovatno da će Kurdima biti dozvoljeno da igraju glavnu ulogu u ofanzivi, a kamoli kasnije u administraciji grada.

Kada Raka padne, pobednici će morati pažljivo da odluče ko je glavni. Sa Asadove tačke gledišta, koalicija predvođena SAD obavlja prljav posao oslobođenja grada, iako će se gotovo sigurno suočiti sa velikim problemima kada to postigne.

Osim prilika koje će se otvoriti za režim da učestvuje u upravljanju gradom, oslobođenje Rake doneće neophodno popuštanje pritiska na režimske trupe na istoku zemlje, naročito oko Deir Ezora koji je pod opsadom snaga Islamske države več tri godine.
Foto: AP

Oslobođenje alepa predstavljaće veliki korak za sirijski režim jer će međunarodna zajednica izgubiti i poslednji čip za pregovore sa Asadom. U novoj fazi konflikta, koju će pad Alepa otvoriti, međusobni odnosi snaga na terenu moraće da budu preispitani i verovatno ponovo postavljeni. Ko će biti novi saveznici, a ko novi protivnici, ostaje da se vidi.

Pogledajte još na portalu Newsweek.rs:

Šamar hladnoratovske stvarnosti: Evo kako je rat sa Kinom stvorio modernu indijsku armiju

Harizma ekstremizma: Evo zašto sve više mladih Britanki prelazi u salafizam

Efikasnije od moderne medicine: Evo kako su drevne kulture lečile posttraumatski stres

Putinova "Patriotska pseudonauka": Da li Kremlj zaista ciljno uništava Rusku akademiju nauka (FOTO)

Strašna nova stvarnost: Evo čega se svet najviše plaši (FOTO, GRAFIK)