Matisa veoma dobro poznaju kako na Bliskom istoku, tako i u Kini, a njegova služba govori za sebe
Po njegovoj službi on personalizuje moto Prve divizije marinaca: “Nema boljeg prijatelja ni goreg neprijatelja”
Podređeni se sećaju kako je rešavao problem linija snabdevanja u Iraku. Proučavao je Nešenel Džeografik koji je pisao o poplavama u regionu 1955. godine. Proučavao je iskustva Britanaca u Mesopotamiji (sadašnjem Iraku) tokom Prvog svetskog rata.
Dovoljno je i agresivan. Nakon što su marta 2004. godine ubijena četiri Amerikanca u Faludži, naredio je opšti napad u koji je malo ko verovao. Nadomak uspeha, morao je da se povuče jer je svetska javnost osudila napad. Ni kod drugog napada nije se pokolebao.
Kao čelnik Centralne Komande u Iraku, znao je za probleme sa Islamskom republikom, znao je da su njeni lideri racionalni igrači, ali da imaju i revolucionarne impulse.
Sada kada je na čelu Pentagona lideri Irana imaju čega da se plaše. Prvo utvrdiće Iranski nuklearni sporazum, a ako Iranci pokušaju da ga izvrdaju to će značiti blokadu. On će sprečiti iranski terorizam u SAD, kao što su planovi Revolucionarne garde za ubistvo ambasadora Saudijske Arabije u SAD.
Matisa sa druge strane poštuju u saudijskim monarhijama zbog njegove hrabrosti i on može pomoći Trampu da te veze obnovi. U Siriji Putin je izmanevrisao Obamu a pokušaće i Trampa. On ima poruku za novog predsenika - Rusija neće sarađivati sa SAD. Tu je i Kina. Kinezi će se povući ako nađu na jak otpor u Pacifičkom regionu.
Pogledajte još na portalu Newsweek.rs:
Rak rana rusko-američkih odnosa: Ima li NATO raketni štit nad Evropom budućnost?
Kubanci su se možda radovali dolasku turista: Iz jednog razloga su prestali
Najstariji trag ljudske destrukcije: Ova reka je zagađena još pre 7.000 godina
Ruskoj mornarici je falila jedna ključna stvar... Sve do sada
Pre 75 godina su započeli rat koji im je doneo poraz, sada se ponovo uzdižu