EVROPSKA UNIJA NA RUBU RASPADA: Politički analitičar objasnio zašto bi veoma lako mogla da pukne
Situacija u Evropskoj uniji na kraju 2016. godine potpuno je drugačija od onoga što je planirano kada je Unija osnovana: sigurnost i napredak za zemlje članice u jednoj kompaktnoj uniji.
Posle Bregzita, sve se više govori o mogućem raspadu EU, a zbog lokalnih izbora u nekim zemljama članicama u kojima šansu za pobedu imaju krajnje desne i evroskeptične opcije, ta mogućnost sve bliža. Ne treba ni zanemariti migrantsku krizu niti pretnju Turske da će kroz svoje granice u Evropu pustiti još više migranata.
Ipak, kada je reč o opstajanju Unije, sve oči su sada uprte u Francusku i Nemačku. Na predsedničkim izborima u Francuskoj, koji će se održati u proleće, jedan od favorita je čelnica Nacionalnog fronta Marin Le Pen, što bi značilo skori izlazak Francuske iz Unije, kaže politički analitičar Žarko Puhovski za Večernji list.
"To će redukovati Uniju na svojevrsnu veliku Nemačku, odnosno Nemačka će ostati jedina zemlja lider koju će svi slediti", rekao je Puhovski.
10 razloga zašto bi Unija mogla da se raspadne
Dužnička kriza i diktat štednje
Najbolji primer dužničke krize je Grčka, ali tu je još nekoliko zemalja koje su u nešto manjoj meri u takvoj situaciji. Mnogi za to krive upravo EU.
Rastuća nejednakost
Društveni jaz i raslojavanje ne smanjuje se uprkos kraju recesije. Sve je manje građana koji pripadaju srednjem sloju.
Podela na sever i jug
Severne države su bogatije, a one na jugu siromašne i ta podela je još uvek jako izražena.
Dominantna Nemačka
Nemačka je i dalje najdominantnija zemlja unutar Unije, a nekim promenama na nacionalnom nivou drugih članica, posle izbora, ta dominantna uloga Nemačke mogla bi još da se pojača.
Prevelika regulisanost
Od samih početaka Evropske unije svi segmenti društva unutar nje su jako regulisani, a birokratija je vrlo izražena, što mnogima smeta.
Nedostatak vizije
Veliku opasnost predstavlja nedostatak vizije o tome u kom smeru bi EU trebalo da se kreće.
Oslanjanje na SAD
Izborom Donalda Trampa za američkog predsednika moglo bi da dođe do određenih promena i za EU, koja je do sada svoje stavove zapravo prilagođavala onim američkima.
Rat u Siriji nepotreban
Nastavljajući se na tezu o tome da EU prati SAD, ona se tako delimično umešala i u rat u Siriji.
Vladimir Putin
Zbog nedostatka svesti o tome šta su zapravo uzroci problema unutar Evropske unije, mnogi sada za sve probleme krive ruskog predsednika Putina.
Migrantska kriza
U velikom migrantskom talasu u Evropu je ušlo više od milijon ljudi, što je duboko potreslo Uniju, a sve je izvesniji i nastavak migrantske krize koja bi mogla da se nastavi kad Turska iz "osvete" Uniji preko svojih granica počne da puštata veliki broj migranata.
(Net.hr/ Večernji list)