7 trenutaka koji bi promenili istoriju Srba

Šta bi se dogodilo s našom zemljom da su neki ključni trenuci u prošlosti imali drugačiji ishod

2. Milan Obrenović: Kralja spasao pištolj koji je poneo u klozet

Pod težinom gojaznog vladara daske u toaletu su se prolomile, a on je upao u fekalije. Spasao se tako što je pucnjem privukao pažnju pratnje

Milan Obrenović vladao je od 1872. do 1889. godine, prvo kao knez, a od 1882. kao prvi novovekovni kralj Srbije.

Nekoliko atentata

Na njega je izvršeno nekoliko atentata, što stvarnih, što onih koje je sam organizovao kako bi se obračunao s političkim protivnicima i učvrstio vlast. Podmetana mu je bomba, pucano je iz pištolja, ali je svakako najbizarniji onaj koji se desio u Smederevu, kakav, bar u Srbiji, ni pre ni posle toga nije zabeležen.

Bio je 6. oktobar 1871. Umesto maloletnog Obrenovića (imao je tada 17 godina), Srbijom je vladalo tročlano namesništvo sastavljeno od političara, kojima se Milan sve više opirao. Knez Milan je boravio u smederevskom izletištu Jugovo i u jednom trenutku, kasno uveče, otišao je u poljski klozet u dvorištu. Istoričar Slobodan Jovanović beleži da je Milan „pred svoje punoletstvo... bio suviše gojazan, kao turski ili misirski princ“, pa su se daske u klozetu pod težinom njegovog tela prolomile, a knez je upao u duboku jamu s fekalijama. Spasao se tako što je ispalio metak iz pištolja i privukao pažnju svoje pratnje. Pomenuti Jovanović, autor trotomne istorije Milanove vladavine, tvrdi da je ovo bio nesrećan slučaj, dok neki drugi izvori, pozivajući se na policijske izveštaje (kojih više nema!), smatraju da su daske u klozetu (za koji se znalo da će ga koristiti samo vladar) bile nagrizene kiselinom. Svi se, međutim, slažu da se Milan spasao zahvaljujući revolveru, ali da je pravo čudo što je pokvašeno oružje funkcionisalo.

Šta bi bilo da se Milan Obrenović tada udavio?

Namesnici su 1869. doneli Ustav, koji je predviđao da srpski presto, ako se ugasi zakonita muška linija Obrenovića, mogu da naslede potomci kneza Miloša po ženskoj liniji. Miloš Obrenović je imao dve ćerke koje su poživele do udaje i rađanja dece. Prvi sin starije Petrije bio je Miloš Bajić od Varadije, a mlađe, Savke, Teodor Nikolić od Rudne. Obojica su bili ugarski baroni. Jednome od njih, dakle, sledovao je presto.

Za uticaj u Srbiji, od samog njenog nastanka, borile su se Rusija i Austrougarska. I u samom namesništvu postojala je u početku podela na rusku i austrougarsku struju... Rusi, sa svoje strane, nisu hteli Milana. Želeli su da na presto sedne crnogorski knez Nikola, koji bi spremao opšti balkanski ustanak. Rusija je, piše Slobodan Jovanović, želela da Srbija bude „utvrđeni logor i buntovno sedište ruske diplomatije na Balkanu“.

Teško da bi Petrograd skrštenih ruku prihvatio dolazak mađarskog barona na srpski presto, pa je jasno da bi Srbija upala u politički haos.

Rusi uz Bugare

Rusiji je zbog blizine Crnog mora i kontrole Bosfora od Srbije uvek bila važnija Bugarska. Zahvaljujući ruskoj podršci, Bugarska je dobila samostalnu crkvu, koja je uzela pod svoje Makedoniju i Kosovo, pa je jasno da Srbija u zagrljaju Rusije ne bi dobro prošla. Što se Milana tiče, njegovom zaslugom, srpska vojska je reformisana i snabdevena savremenim naoružanjem, pa je zahvaljujući baš njemu, petnaest godina kasnije, bila u stanju da pobeđuje u Balkanskim ratovima.

PROMAŠAJ SA TRI METRA

U jesen 1882. godine udovica streljanog Jevrema Markovića, Ilka, u Sabornoj crkvi je sa tri metra pucala iz pištolja na Milana. Prvi metak ga je promašio, a drugi nije stigla da opali jer su je razoružali.



Momčilo Petrović