Vodič za pesimiste

OVO JE 9 NAJGORIH SCENARIJA ZA 2017: Oni su predvideli pobedu Trampa i Bregzit, evo šta sad očekuju

Foto: Wikipedia

U "Vodiču kroz 2017. za pesimiste", koji je objavila novinska agencija "Blumberg" predstavljena su najgora moguća predviđanja mogućih događaja u sledećoj godini.

Iako "Blumberg" naglašava da ne smatra da će se sve od navedenog i dogoditi, podsećaju da je "Vodič kroz 2016. za pesimiste" predvideo i ishod referenduma o Brgzitu, i pobedu Donalda Trampa na američkim predsedničkim izborima. Vodič su sastavili na temelju intervjua sa spoljnopolitičkim analitičarima, ekonomistima i strateškim stručnjacima, kao i na temelju ankete sa 146 takvih eksperata.

Scenario1: Tramplandija

Trampova popularnost raste u prvim nedeljama vladavine, dok ohrabreni Kongres pod kontrolom republikanaca izglasava fiskalni stimulus.Ali, novi talas protesta kreće posle inauguracije, kada potpiše prve izvršne naredbe kojim poništava Obaminu ostavštinu.Stvara se pokret u kojem se spajaju studenti univerziteta, pripadnici pokreta 'Crni životi su bitni', bivši pripadnici pokreta 'Occupy Wall Street' i anarhisti. Tramp pokušava da uvede vanredne mere i policijske časove u najvećim gradovima.

Foto: Reuters
foto Reuters


Kalifornija se pretvara u središte otpora Trampu, a neki taj pokret nazivaju 'Calexit'. Savezna država odbacuje Trampovo ukidanje propisa o zaštiti okoline. Milijarderi Ilon Mask i Šeril Sandberg pripremaju progresivni savez protiv Trampa za 2020. godinu.Ovi događaji stvaraju duboku podelu unutar Trampove vladajuće koalicije. Republikanci se u Kongresu dele na dve grupe, i članovi Trampove vlade okreću se jedni na druge.
Deonice banaka, metaloprerađivačkih firmi i bezbednosnih firmi rastu u prvim mesecima Trampove ere. No potom dolazi do izduvavanja Trampovog balona, i rastu trezorski zapisi. Deonice Google-a, Facebook-a i Apple-a padaju dok se pogoršava okršaj između Trampa i milijardera iz Kalifornije

Scenario 2: Jalta 2.0

Trampov izolacionizam i agresivnost Vladimira Putina stavljaju težak izazov pred Angelu Merkel: predvoditi naoružavanje Evrope, ili postići dogovor s Putinom oko podela sfera uticaja u istočnoj Evropi.Putin opoziva svoje hakere i 'zalutale' lovačke avione i pristaje da se ne meša u pitanja SAD-a i Evropske unije.Zauzvrat, Merkel i Tramp priznaju ruske interese u Ukrajini, Belorusiji i Siriji.

Foto: Tanjug/ap

Za Putina, ruski prestiž je vraćen 26 godina nakon kolapsa Sovjetskog Saveza, i on počinje otvoreno govoriti o mirovini, nakon još jednog, zadnjeg predsedničkog mandata.Rublja raste kako se Rusija vraća na svetsko tržište. Deonice firmi koje razvijaju oružje gube na vrednosti nakon odustajanja od razoružavanja Evrope.

Scenario 3: Ekonomski rat Kine i Amerike
Otvoreno napadajući 'pokvarenu Kinu', Tramp na Twitteru objavljuje kako će proglasiti tu državu manipulatorom vrijednosti valute, i kazniti ju velikim carinama na uvoz robe u Ameriku. Pre nego što stigne na radno mesto, Kina već uzvraća devaluacijom juana, otkazivanjem narudžbina za Boingovih aviona i blokiranjem prodaje iPhonea.

Foto: Printscreen Bloomberg.com
foto printscreen bloomberg.com

Kako godina odmiče, kineski zvaničnici su podeljeni oko toga kako oživeti ekonomiju opterećenu dugom, dok ih ometa političko prepucavanje pred reorganizaciju Glavnog odbora Komunističke partije u studenom. Kina pada u najdublju recesiju u modernom dobu. Deonice orijentisane na Američko tržište rastu u očekivanju carina, dok u Aziji dolazi do valutne krize i recesije

Scenario 4: Kim nadmašuje Trampa

Tramp provodi svoje prve mesece u kancelariji dovodeći u pitanje sve dugoročne obaveze SAD-a u svetu. Prvo suspenduje članstvo u NATO paktu, potom i u Ujedinjenim nacijama. Tradicionalni neprijatelji Amerike jačaju. Islamska država iskorišćava odsustvo SAD-a pa vodi svoju trgovinu drogama iz Avganistana i radikalizuje celu središnju Aziju.Zabrinuti zbog nestanka američke nuklearne zaštite, Saudijska Arabija i Japan počinju razvijati vlastite nuklearne programe.

Svet je u šoku nakon što Severna Koreja dokaže da je u stanju da montira nuklearnu napravu na projektil s dometom do zapadne obale SAD-a. Cela azijska strategija Donalda Trampa pada u vodu, prisiljen je ida se izvinjava Kini i moli za pomoć u smirivanju njenog odmetnutog suseda.Deonice firmi koje proizvode oružje i firmi iz istočne Azije padaju usled šireg bega u sigurnije investicije, poput trezorskih zapisa i zlata.

Scenario 5: Glave se kotrljaju u Evropi

Nakon Trampove pobede, glasači širom Evrope, prvo u Holandiji, dovode na vlast populističke vođe koji žele da ojačaju granice, prekinu sporazume o slobodnoj trgovini i raskinuti s evrom i EU.Anti-imigracijska kandidatkinja Marin Le Pen postaje predsednica Francuske, potom održava referendum o napuštanju EU.U Italiji, pokret Pet zvezdica komičara Bepea Grila dolazi na vlast u vanrednim izborima i smesta sprovodi referendum o vraćanju lire kao državne valute. Kancelarka Merkel gubi izbore u Nemačkoj.

U Ujedinjenom Kraljevstvu, Terezu Mej na vlasti menja radikal, nakon problema s pregovorima oko Bregzita. U istočnoj Evropi, Češka se pod vlasti desničara zbližava s Rusijom i održava referendum o članstvu u NATO paktu. Pod senkom Fregzita, gasi se Šengenski sistem granica. Grčka ponovno zapada u krizu, ali ovaj put ne dobija pomoć od ostatka EU. Evro je u slobodnom padu nakon nestanka političke potpore koja ga je držala za vreme dužničke krize između 2009. i 2012.

Scenario 6: Internet (loših) stvari
Amazon, Apple i Google otkrivaju rašireno prisluškivanje obaveštajnih agencija kroz programe za pasivno slušanje na pametnim telefonima i kućnim uređajima, a Wikileaks se okreće protiv Trampa sa serijom neugodnih dokumenata.

Foto: Shutterstock

Hakeri pod kontrolom neke sile stvaraju paniku gašenjem ključne infrastrukture, poput elektrana, ili napadom na medicinsku opremu spojenu na internet i autonomna vozila.Iako niti jedna vlada ne priznaje odgovornost, dokazi ukazuju kako je moguće da su napad prouzrokovale Kina ili Rusija, što najavljuje otvoreni sajber-rat između svih supersila. Deonice tehnoloških firmi su u padu.

Scenario 7: Kuba - ponovno u SSSR-u

Tramp prekida približavanje između Kube i SAD-a koje je započeo Obama, i u korenu reže priliku za spasavanje ekonomije socijalističkog ostrva.Kako ponestaje novaca - u trenutku kada regionalni saveznici Brazil i Venecuela smanjuju svoje iznose novčane pomoći - Kubanci se okreću prema druga dva igrača koji su još uvek zainteresovani za regiju:

Foto: Reuters

Kini i Rusiji.S obzirom na istorijsku povezanost, predsednik Raul Kastro dopušta Rusima ponovno otvaranje obaveštajnog štaba u Havani.Ruska špijunska agencija samo 150 kilometara daleko od Majamija previše je čak i za Trampa, što otežava njegove rastuće odnose s Putinom, i podseća na krizu s projektilima na Kubi 1962.Turizam i brodarstvo su u padu, pogotovo kruzeri.

Scenario 8: Mrcvarenje Meksika

Tramp napušta NAFTA sporazum, podiže carine na uvoz iz Meksika, i nabija visok porez na novčane doznake meksičkih radnika u SAD-u njihovim porodicama, kako bi skupio sredstva za zid na granici. Meksiko pada u duboku recesiju i njegove obveznice padaju iz investicijskog rejtinga u 'smeće'.Masovne deportacije iz SAD-a guraju nezaposlene pridošlice u trgovinu drogama.

Foto: YouTube/Printscreen

Kako raste netrpeljivost prema 'gringosima' u Meksiku, levičarski populista Andres Manuel Lopes Obrador vodi u anketama pred predsedničke izbore 2018. s programom koji planira reviziju svih ugovora o eksploataciji ugljovodonika potpisanih s privatnim firmama. Priprema se nacionalizacija. Pezos je u slobodnom padu, što jača inflaciju i diže cenu zaduživanja. Obveznice meksičkih firmi se prodaju u bescenje, a građani se boje talasa reprogramiranja dugova.

Scenario 9: Pad Zlatnog mladića Saudijske Arabije

Drugi prestonaslednik,, ne uspeva da diverzifikuje ekonomiju najvećeg svetskog proizvođača nafte. Kako se Jemen okreće skupoj verziji vlastitog Vijetnama, novi porezi dolaze umesto izdašne podrške i dovode do sve većeg nezadovoljstva padom životnog standarda.Istovremeno, delikatna ravnotežna snaga u regiji prelazi na stranu neprijateljski nastrojeni Iran, dok simpatizeri Šiita osvajaju sve više teritorija u Iraku i Siriji.
Foto: AP

Puč unutar saudijske kraljevske porodice dovodi novog člana porodicei na vlast, koji razvlašćuje Muhameda bin Salmana i odgađa reforme. Kako je Tramp odlučio da Bliski istok više nije američki problem, napetosti između Saudijske Arabije i Irana dovode do oružanog sukoba.Veliki problemi pogađaju izvoz nafte i gasa kroz Ormuski moreuz. Cene nafte skaču u nebo, investitori beže, odgađaju se planovi za privatizaciju nacionalne naftne firme Saudi Aramko. Nakon što brzo potroši svoje zalihe novca, Saudijska Arabija devaluira svoju valutu, što utiče na celu regiju.