BEOGRAD - Direktor policije Vladimir Rebić ocenio je danas da Srbija ne ulazi u red država sa visokim stepenom pretnje od terorističkih napada.
Rebić je kazao da postoje osobe iz inostranstva koje su bezbednosno interesantne za MUP Srbije."To nije veliki broj ljudi. Nismo toliko ugroženi, nemamo na svojoj teritoriji ratnike Islamske države. Oko 20 naših državljana otišlo je u Siriju i Irak, neki su poginuli na ratištima, neki su se vratili ali u druge evropske zemlje. Ne opuštamo se nijednog trenutka, razmenjujemo informacije sa policijama drugih država", kazao je Rebić.
On je ocenio da najveći bezbednosni izazov za Srbiju u ovom trenutku predstavljaju "mafijaši iz susednih zemalja" koji srpsko, a posebno beogradsko, tržište smatraju jednim od najbitnijih."U 2017. godini ključno je da prikupimo dokaze kako bi ih raskrinkali", kazao je Rebić.Prema njegovim rečima, policija je u 2016. godini dobro radila, što kako je naveo, potvrdjuju podaci o padu stope opšteg kriminaliteta od pet odsto, teških kradja za 10 odsto a razbojništava za 11 odsto.
"To su svakako dobri rezultati. Zaplenili smo i 3,3 tone narkotika, procenat rasvetljavanja ubistava iznosi oko 90 odsto. To su pokazatelji da je policija dobro radila", naveo je Rebić.
Komentarišući tok istrage u slučaju "Jajinci", direkor policije kazao je da mu je "jasno šta se desilo" ali da ne sme ništa da kaže kako ne bi ugrozio istragu."Zabrinjavajuća je činjenica da je u blizini porodične kuće premijera Aleksandra Vučića pronadjena velika količina oružja. Mislim da nije bilo propusta iako premijera obezbedjuje druga služba. Policija je posvećena tom poslu, naše je da utvrdimo ko je ostavio oružje", kazao je Rebić, navodeći da postoje "jasni pokazatelji u kom pravcu ide policija u dokazivanju tog dela".
Upitan o slučaju "Savamala", direktor policije je kazao da dosadašnja istraga nije utvrdila imena odgovornih za rušenje objekata u tom beogradskom naselju."Otprilike mi je jasno šta se tamo desilo, ali u interesu istrage ne mogu da iznosim detalje", rekao je Rebić.
Komentarišući najave o "čistkama u policiji" do kraja godine, Rebić je najavio da će biti izvršene bezbednosne provere za sve policajce za koje postoji sumnja da su izvršili neko krivično delo."Radi se o dvocifrenom broju ljudi.
Direkcija policije ima 32.000 zaposlenih, u ovoj godini uhapšeno je 135 a prošle 173 policajca. To nije značajno veliki broj, ali pokazuje opredeljenje MUP da se suoči sa problemom korupcije u svojim redovima", kazao je Rebić navodeći da su primanje mita i zloupotreba službenog položaja najčešća krivična dela koja čine policajci.
(Beta/Pink)