Do marta naredne godine osobe narušenog zdravlja nalaziće mir u programu radnookupacione terapije
Bogatstvo boja i mirisa ispunjava Centar za mentalno zdravlje u Kikindi.
Na ovom mestu realizuje se radnookupaciona terapija, u koju je uključeno šestoro korisnika. Uz stručnu pomoć Olgice Arađanski, kikindske preduzetnice i zastupnice udruženja Nova vizija, oni izrađuju ukrasne sveće. Projekat „Voskarstvo danas“ podrazumeva izradu ukrasnih sveća, a realizovaće se do marta naredne godine.
Neki pacijenti ove ustanove već su imali prilike da se susretnu sa ovakvim oblikom radnookupacione terapije.
Tromesečnim projektom „Čuvari tradicije“ bile su obuhvaćene četiri osobe narušenog mentalnog zdravlja, a i one su izrađivale ukrasne sveće.
- Dugo se bavim izradom sveća, a dosadašnja iskustva mi govore da ovakav oblik radne terapije deluje umirujuće na osobe narušenog mentalnog zdravlja. Kao ni u prethodnom projektu, tokom kojeg je izrađeno stotinak sveća, ni sada nemamo nikakvih posebnih problema. Realizacija je dobra, a takvo je i raspoloženje pacijenata. Nadam se da će ovaj projekat postati samoodrživ. Voleli bismo da preraste u socijalno preduzetništvo - kaže Arađanski.
Načelnik Centra za mentalno zdravlje i koordinator projekta „Voskarstvo danas“ dr Nebojša Baba ukazuje da ovakav vid radnookupacione terapije pogoduje pacijentima:
- Mi se bavimo psihosocijalnom rehabilitacijom osoba s mentalnim smetnjama. Ovakvi oblici radnookupacione terapije vraćaju im poljuljano samopouzdanje i mogućnost da se lakše integrišu u društvo. Pacijenti koji izrađuju sveće dobijaju i naknadu za rad. Nismo imali problema da ih motivišemo - navodi dr Baba.
Evropska praksa
U SKLADU SA STANDARDIMA EU
Zahvaljujući radu kikindskog Centra za mentalno zdravlje, prve ustanove tog tipa u Srbiji, pacijentima je pružena mogućnost da se uz pomoć porodice integrišu u društvo. Centar se nalazi u renoviranim prostorijama nekadašnjeg Antituberkuloznog dispanzera.
Saša Urošev