LONDON - Dinosaurusi nisu bili tako teški kao što se dosad mislilo već su imali skoro triput manje kilograma, tvrde britanski i američki naučnici na osnovu najnovijih proračuna.
Za brahiosaurusa, jednog od najvećih dinosaurusa koji su ikada hodali zemljom, dosad se verovalo da je težio blizu 80 tona, ali je novom formulom za izračunavanje mase, ustanovljeno da je bio daleko "mršaviji" i da nije prelazio 23 tone.
"Naši rezultati sugerišu da mnoge prethodne procene bile preterane", kazao je u izjavi za AFP autor studije Bil Selers sa Univerziteta u Mančesteru.
Tim biologa je na osnovu skeleta 14 velikih živih sisara, poput bizona, kamile, slona, žirafe, konja, polarnog medveda i nosoroga, razvio novu metodu izračunavanja telesne mase.
Reč je o matematičkoj tehnici koja je daleko "objektivnija" i ne zahteva umetničku interpretaciju, objašnjava Selers. Telesna masa je ključna za utvrđivanje kako je neka životinja živela: koliki je bio njen životni vek, kako se kretala i čime se hranila. "Gotovo sve od anatomije do fiziologije, ponašanja i ekologije zavisi od telesne mase", ističe Selers, dodajući da je Brahiosaurus odabran za studiju jer je njegov fosil jedan od najkompletnijih koji postoji.
Ova ogromna životinja izduženog vrata, duga oko 25 metara, živela je u doba jure (pre oko 200 do 145 miliona godina).