ZAKON O IZVRŠENJU: Dug od 2.000 naplate 10.000!

Shutterstock

Građani Srbije pri prinudnoj naplati još uvek plaćaju i četiri puta veće troškove od osnovnog duga

Iako je novi Zakon o izvršenju i obezbeđenju predviđao smanjenje tarifa javnih izvršitelja, građani i dalje plaćaju četiri puta veće troškove izvršenja od samog duga, što nije praksa u većini zemalja EU.

Tako će, recimo, za dug od 2.100 dinara u najboljem slučaju na naplatu da vam stigne 10.236 dinara. I to ako je javni izvršitelj imao samo jedno obraćanje za podatke koji su mu potrebni za vođenje postupka. Međutim, suma može biti i daleko veća jer novi pravilnik o javnoizvršiteljskoj tarifi nije rešio stare probleme, pa tako javni izvršitelji i dalje imaju odrešene ruke da naplate troškove kao što su foto-kopiranje, sopstveni prevoz, ali i da svoju naknadu uvećaju za čak 50 odsto ukoliko su radili van radnog vremena.

Međutim, za razliku od naše zemlje, gde su se izvršitelji kao jastrebovi krenuli u narod sa milionima predmeta koji su im gurnuti u ruke, u susednoj Makedoniji postoji uredba koja ukupne troškove izvršenja ograničava na maksimalnih 50 odsto od ukupnog duga, što znači da građanin koji duguje 2.100 dinara nakon sprovedenog postupka ne može platiti više od 3.150 dinara.

Svetlana Manić, zamenica predsednika Komore javnih izvršitelja, u razgovoru za Kurir objašnjava da troškovi izvršenja u Srbiji i dalje variraju od slučaja do slučaja.
- U jednom predmetu možemo imati i više obraćanja, što samo povećava troškove postupka. Moram da napomenem da svaki postupak ima svoju pravnu „sudbinu“ i da od visine duga i broja i vrste preduzetih radnji zavisi iznos troškova - objašnjava za Kurir Svetlana Manić, zamenica predsednika Komore javnih izvršitelja.


DRAGANA TOMIĆ