OVO MESTO JE IMALO 1001 CRKVU: Danas je grad duhova, ali i dalje izgleda ZADIVLJUJUĆE!
Bio je jedan od najvećih i najbogatijih gradova sveta, poznat po impozantnim građevinama i bogatim trgovcima. Danas je grad duhova.
Danas su ostale samo ruševine grada koje prikazuju samo mali deo stare slave grada Ani u severoistočnoj Turskoj.
Gotovo čitav vek ruševine se raspadaju i samo vetar prolazi kroz nekad raskošne sobe praktično na samoj granici Turske i Jermenije.
Za vreme Prvog svetskog rata ubijeni su mnogi Jermenci na teritoriji tadašnjeg osmanskog carstva i otada je to najsporniji događaj u istoriji dveju država. Početkom devedesetih godina, Turska je potpuno zatvorila kopnenu granicu s Jermenijom zbog teritorijalnih razmirica između turskog saveznika Azerbejdžana i Jermenije.
U regionu su sada popularnije političke razmirice i Ani je napušten i zapušten. Tek retki arheolozi odvaže se na teško putovanje do Anija, ali istoričari govore da je to bitno mesto. Uz malo sreće i pažljivu restauraciju, Ani će možda uspeti da doživi i neka bolja vremena.
Izgrađena je na prelazu 11. veka kada je bogatstvo Anija bilo na samom vrhuncu. Jermenski arhitekta Trdat, osim što je bio glavni i odgovorni u izgradnji Anijeve katedrale, pomagao je i Bizantincima u obnovi Aje Sofije. Crkva svetog Jurja i danas stoji iznad provalije koja razdvaja Tursku i Jermeniju.
Izgrađena je 1215. godine, ali je ostala jedna od najbolje očuvanih zgrada u Aniju. Ukrašena je brojnim slikama, a pretpostavlja se da su umetnici došli iz Gruzije zato što freske nisu bile uobičajene u to doba u Jermeniji.
I jedan minaret krasi Anijev horizont. Izgrađen negde u 11. veku, i danas stoji. Kao i sve na tom području i minaret s pripadajućom džamijom izvor je velikih rasprava. Jermenci kažu da je to bila palata jermenske dinastije Bagratida, turska strana kaže da je reč o prvoj turskoj džamiji u Anatoliji.
Tragovi impozantnih utvrđenja i tornjeva i danas se mogu videti okolo Anija. Ruševine su i danas nemi svedoci nekad krvavih opsada i krvavih borbi između Bagratida i Bizantinaca, između Bizantinaca i Seldžuka.
(Express.hr)