Škole u Srbiji danas proslavljaju svoju školsku slavu - Svetog Savu.
Ministar prosvete i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević uručiće u Vladi Srbije tradicionalno Svetosavske nagrade za doprinos kvalitetnom obrazovanju i vaspitanju za 2016. godinu.
Kurir TV vam donosi ekskluzivni intervju sa ministrom Šarčevićem. Da li će se ubuduće sankcionisati nasilnici u školama, koje sve izmene očekuju obrazovni sistem u Srbiji i kako se napreduje sa uvođenjem dualnog sistema, samo su neka od pitanja na koja nam je odgovor dao ministar Šarčević.
Na početku intervjua, ministar je rekao da je danas posetio školu za decu ometenu u razvoju na Vračaru i da je zadovoljan njenim funkcionisanjem.
"Važno je da vidimo gde smo mi u ovom trenutku i šta se dešava u drugim zemljama EU. Kada je u pitanju naučna saradnja, sa Portugalom imamo sjajnu bilateralnu saradnju koja raste iz godine u godinu. Radimo na novim reformskim zakonima, pa smo videli da su oni uveli ekstremno ocenjivanje i imaju dobre rezultate na PISA testiranju. Probaćemo da zaštitimo nešto što se gradi, nedostaju nam finansijske okolnosti, ali ne moramo da stojimo kada su neke stvari u pitanju, na primer - dualno obrazovanje. Najviše smo sledili češki i slovački model", objasnio je Šarčević.
On je dodao i da će na dobitku dualnog obrazovanja biti, pre svega, porodica, kada shvati da će dete, umesto da sedi na birou, nešto raditi i postati zrelije i odgovornije.
"Pravimo širi front da se pokrenu i privreda i mladi ljudi. Oni treba da kreiraju svoj život, a ne da sede kod mame i tate i sa 35 godina. Najvažnija tema mi je sada vraćanje ugleda profesiji. I mi smo krivi, a i društvo dobrim delom. Bez toga su nam uzalud sve kompanije koje dolaze u srbiju i dobre plate, ako mi ostanemo loši i bahati ljudi, jer mi se čini da se to sve otelo kontroli. Kreirati mladog čoveka možete, ali tu prvenstveno roditelji moraju biti mnogo odgovorniji. Većinom su ljudi normalni i žele dobro svojoj deci, ali i država mora biti rigoroznija u sankcijama ili merama prema učenicima, kako se osiono ponašanje ne bi ponavljalo", ocenio je ministar.
Šarčević je objasnio da se sada vidljivo uvodi funkcija države, kako bi u novim zakonima dominirala reč "kvalitet", praćena visokom autonomijom ustanova.
"Na prvom mestu je poštovanje struke. Žao mi je što počinjemo sa reformom obrazovanja, a da nemamo dovoljno novca da ljude koji dobro rade adekvatno nagradimo. Ja volim svoj posao i volim decu, ali moje kolege su nosioci reformi. Novim zakonom ne smeju svi da budu prezadovoljni, jer bi to značilo da nešto nije u redu. Izgubiće neku privilegiju zarad opšteg cilja, ali moramo da razgovaramo i zajedno radimo na tome. Ja ništa ne uvijam u oblande, pričam jasno i glasno srpskim jezikom i svi u mom timu tačno znaju šta radimo i dokle idemo", poručio je ministar prosvete.