Vršnjačko nasilje

UGASILA SI KAD TE OKAČIM NA FEJSBUK: Maltretiranje dece preko interneta!

Foto: Shutterstock

Obratite pažnju Društvene mreže postale su glavno mesto za ponižavanje, ruganje, ali i zakazivanje obračuna tinejdžera

Deca u Srbiji ne trpe samo fizičko nasilje svojih vršnjaka - daleko kobnije po razvoj maloletnika su društvene mreže i maltretiranje okoline putem poruka, fotografija i slično. Prema dosadašnjim iskustvima, devojčice pokazuju daleko veću surovost od dečaka.

Slučaj koji je uznemirio Srbiju je apel desetogodišnjeg dečaka iz Valjeva kojeg već godinu i po maltretiraju vršnjaci. U strahu da se ne ponovi sudbina dečaka Alekse Jankovića (14), koji je izvršio samoubistvo jer je trpeo svakodnevno nasilje, slučaj u Valjevu dobio je veliku pažnju javnosti. U vršnjačko nasilje, međutim, ne spada samo fizičko već i verbalno i takozvano sajber-nasilje, putem interneta.

Javnost je uzburkana i u septembru prošle godine, kada je devojčica S. S. (13) iz Šapca na Jutjub postavila video-poruku u kojoj dvema vršnjakinjama preti smrću, a prethodno ih je maltretirala godinu dana. Na snimku ona konstantno ističe koliko ih mrzi i koliko želi da ih ubije. Zabeležen je i slučaj devojčice koja je na Instagramu objavila broj telefona druge devojčice i pozvala prijatelje da je zovu i maltretiraju, a njoj je uputila poruku „Ugasila si ga kad te okačim i na Fejs“.

Dečaci zloupotrebljavaju Fejsbuk i slične mreže da bi zakazivali tuče.

Pedagog Jelena Holcer upozorava da, i kada se završi proces takvog nasilja, pečat da se to desilo ostaje na internetu, i to je ono što još više uznemirava dete.
- Dete počinje da gubi sigurnost, zatvara se u sebe, postaje nepoverljivo. Stvara negativnu sliku o sebi i počinje da misli da je taj neko ko ga zlostavlja u pravu - navodi pedagog Jelena Holcer, koja naglašava da roditelji moraju da budu u dobrom kontaktu sa svojim detetom.
- Postoji mogućnost da se sve prijavi policiji, a poruka detetu „tebe niko ne sme da maltretira“ vraća mu sigurnost i izgubljeno samopouzdanje - kaže naša sagovornica.

Psiholog Branka Tišma
DIGITALNO NASILJE NEMA GRANICA

Školski psiholog Branka Tišma ističe da u internet nasilju ne postoje pravila i da deca nemaju granice.
- Ovde ne postoje pravila, povećavaju se uvrede i broj učesnika koji na taj način zlostavljaju nekoga. Devojčice to emotivnije doživljavaju, a dečaci se uglavnom prvi požale. Roditelji svakako treba da ograniče deci vreme koje će provoditi na društvenim mrežama, trebalo bi da imaju njihove šifre i da razgovaraju s decom o sadržaju poruka i radnjama na društvenim mrežama - navodi ona.

Činjenice
OBLICI DIGITALNOG NASILJA

slanje SMS poruka uvredljivog ili pretećeg sadržaja
uznemiravanje telefonskim pozivima (lažno predstavljanje, ćutanje, vređanje, pretnje)
vređanje na društvenim mrežama (komentarima ispod slika, javno, da svi učesnici mogu da vide)
prosleđivanje i stavljanje snimaka na internet bez znanja žrtve


MINA BRANKOVIĆ

POGLEDAJTE BONUS VIDEO: (KURIR TV) NOVA MAKLJAŽA: Opet se potukli srednjoškolci u Zaječaru!

Dnevne novine Kurir pokrenule su akciju "Stop nasilju" u saradnji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova Republike Srbije i sigurnom kućom.

Akciju su podržale i brojne javne ličnosti, a u kampanji Kurira učestvovale su košarkašica Milica Dabović, glumica Kalina Kovačević, novinarka Nataša Miljković i pevačica Seka Aleksić.

CECA RAŽNATOVIĆ: Prijavi nasilnika, ko god to bio...

KALINA KOVAČEVIĆ: Nisi ničije vlasništvo!

Dabović: Prvi udarac nikada nije poslednji!

Novinarka Nataša Miljković je prihvatila da za potrebe kampanje odigra ulogu žrtve porodičnog nasilja i pošalje poruku svima koji ga trpe.

"Ne čekaj da bude kasno! Ja sam Nataša Miljković i podržavam akciju Kurira. Stop nasilju", jasno je rekla naša poznata novinarka.

Ovim putem vas obaveštavamo da su u cilju sprečavanja nasilja svake vrste otvoreni i dežurni telefonski brojevi na koje svi građani ANONIMNO mogu da prijave nasilnike.

BESPLATNI BROJ: 0800-011-011 (radnim danima od 10 do 19 sati) 011/3291-440, 011/2441-521, 011/2456-404 (radnim danima od 10 do 19 sati) 062/304-560 (vikendom i noću od 19 do 10 sati) 192 (MUP) 194 (HITNA POMOĆ)

Sigurne kuće: Beograd (3)

Kragujevac

Niš

Vranje

Smederevo

Pančevo

Zrenjanin

Novi Sad Sombor

Sremska Mitrovica