Mišići imaju svoj bioritam, a rezultat toga je da bolje funkcionišu tokom dana nego noću. Stoga doktori više preporučuju jutarnji trening jer su mišići tada najodmorniji i najsposobniji da iskoriste povećan dotok kiseonika za energiju i odgovore na intenzivnije podražaje, poput treninga.
Osim toga, istraživanje s američkog univerziteta "Brigham Young" pokazalo je da čak 45 minuta umerene do snažne vežbe u jutarnjim satima može smanjiti potrebe za hranom - odmah nakon treninga, ali i tokom ostatka dana. Ispitanici u tom istraživanju nisu nadoknađivali potrošnju energije jedući više tokom dana.
Jutarnja je vežba takođe povećala i ukupnu telesnu aktivnost tokom dana, a to sugeriše da vežbanje ujutro može pomoći da ostanete u pokretu i nakon treninga. Takođe, jutarnji trening olakšava vežbanje i tokom držanja dijete. Istraživanja su pokazala da je jutarnje vežbanje na prazan želudac dobro za sprečavanje gojenja i insulinske rezistencije.
Ako imate problema s vežbanjem na prazan želudac, možete uzeti 20 grama brzoapsorbirajućih proteina, poput kvalitetnog koncentrata proteina surutke, i to 30 minuta pre treninga, savetuju fitnes stručnjaci.
Ni kasni trening nije loš
Vežbanje u kasnim večernjim satima može poremetiti san zbog manjka melatonina. No studija iz 2011. pokazala je da su ljudi koji su povremeno uveče intenzivno vežbali 35 minuta normalno spavali i kad su vežbali i kad nisu.
Pronađite najbolje vreme
Ako niste sigurni u koje doba dana vam najviše odgovara vežbati, napravite nekoliko eksperimenata. Probajte jedan mesec vežbati ujutro, pa mesec dana popodne te na kraju odlučite koji vam termin bolje odgovara.
(24 sata hr)