Pola visokih političara koji vode Hrvatsku, uključujući premijera i brojne ministre, nikad nije bilo u vojsci, a žele da narod šalju na obavezni vojni rok, makar on trajao mesec dana.
Pre svih, premijer Andrej Plenković, koji se 1988. godine napunio 18 godina i upisao Pravni fakultet, oslobođen je služenja vojnog roka zbog "urođene anemije", koja mu danas ne smeta da igra košarku.
Plenković dolazi iz imućne i uticajne porodice, majka mu je bila primarijus kardiologije, a on je svoj put umesto u vojsci našao u stalnom obrazovanju.
Ni Plenkovićev najbliži suradnik Davor Ivo Stier, potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova, nije služio vojni rok. Rodio se u Argentini, u Hrvatsku je prvi put došao 1990, pa se vratio u Argentinu da završi studije, a od 1996. posvetio se služenju u hrvatskoj diplomatiji.
Predsednik Hrvatskog sabora Božo Petrov nije služio vojsku zbog problema s vidom, koji mu danas ne smetaju da se bavi streljaštvom.
"Velika dioptrija sprečila me da služim vojni rok. Vidim da čitam i blizu, ali vrlo malo vidim na daleko", ispričao je on novinarima. Kad je trebalo da ide u vojsku, premišljao se da li će u popove ili lekare, pa se odlučio za psihijatriju.
Ni ministar pravosuđa Ante Šprlje, koji kaže da je još od detinjstva proučavao vojnu doktrinu, vojnu organizaciju i vojnu tehniku, nije otišao u vojsku zbog lošeg vida. I on se danas bavi streljaštvom.
Ministar mora, saobraćaja i infrastrukture Oleg Butković kaže da je bio devet meseci na civilnom služenju vojnog roka jer je tako hteo.
Ministar rada i mirovinskog sustava Tomislav Ćorić je došao u Zagreb iz Metkovića na studije ekonomije, a iz njegovog ministarstva kažu da je vojske oslobođen "na osnovu zakona" ne navodeći razloge.
HDZ-ovi ministri Zdravko Marić i Tomislav Tolušić odslužili su po šest meseci vojnog roka, a Mostov potpredsednik Vlade i ministar uprave Ivan Kovačić ceo vojni rok.
Dok HDZ-ovci redom podržavaju vraćanje vojnog roka, mostovci su još podeljeni, pa je pitanje kako će se ta inicijativa završiti. Inače, i ranije su se političari koji nisu služili vojni rok zalagali za njegovo vraćanje.
BONUS VIDEO: