U Srbiji će sutra temperatura opasti za 10 do 15 stepena, a taj temperaturni šok neće prijati ni zdravima, a kamoli bolesnima, dok će najviše ispaštati astmatičari, hronični i kardiološki bolesnici.
Biserka Obradović šef opšte prakse Doma zdravlja "Stari grad" kaže da je naglo zahlađenje može da dovede do ozbiljnih zdrastvenih proglema, ako se ne prilagodimo vremenskim prilikama.
- Velike razlike u atmosferskim pritiscima izazivaju tegobe i kod zdravih i kod bolesnih ljudi. Prilikom drastičnog pada temperature može da dođe do velikog skoka krvnog pritiska. Pacijenti koji boluju od astme mogu da imaju jače napade. Takvo vreme pogoduje i virusima, koji mogu da napadnu i bolesne i zdrave, a ako se neprilagođeno obučemo može da dođe i do prehlade - objašnjava dr Obradović.
Temperaturni šok zadaće muke i zdravima, a doktorka kaže da može da dođe do rinitisa i upale grla.
Razdražljivi mališani
Promena vremena uticaće i na mališane, pa nemojte da vas začudi ako budu posebno razdražljivi.- Kada je lepo vreme deca žele što više vremena da provode napolju.
Zbog pada temperature kraće vreme će moći da se igraju na otvorenom, pa će samiim tim biti i razdražljivi. Veoma je važno da se pazi da se deca ne preznojavaju. Kod mališana kao i kod odraslih zdravih ljudi moguće su vrtoglavice uzrokovane promenom vremena - priča naša sagovornica.
Kako da preživite temperaturni šok
Pored slojevitog oblačenja, veoma je važno da ojačate imuni sistem.
- Fizička aktivnost je lek koji može da zameni sve lekove, a ne postoji lek koji može da zameni fizičku aktivnost. Zato treba da se krećemo i kada je hladno. Unosite dovoljno tečnosti u vidu toplih čajeva, vode, limunade i supica. Sveže voće i povrće treba jesti svakodnevno. Posebnpo važan vitamin C unosite u dovoljnim količinama, kao i minerale - savetuje dr Obradović.
Čajeve nemojte da pijete vrele, već tople. Obavezno provetravajte prostorije i nosite svu garderobu.
(Blic/Ana Đokić)