Više stotina građana Novog Zelanda učestvuje u akciji spasavanja kitova koji su se nasukali na obali Fervel Splita na Južnom ostrvu.
Hundreds of whales die after becoming stranded on a beach in New Zealand. Locals rush to rescue the survivors. pic.twitter.com/dVzkP9J8HR
Nasukalo se 416 kitova, a do sada je uginulo više od 300, što je najgori takav slučaj na Novom Zelandu.
Preživele kitove “hlade i smiruju“ građani, napravljen je ljudski lanac.
Naučnici ne znaju zbog čega se tačno toliko kitova nasukalo. Nekada se dogodi da stariji, bolesni ili povređeni kitovi naprave greške u navigaciji i uđu u plitku vodu, iz koje ne mogu da izađu.
Dešava se u da jedan od njih, kada se nađe u toj situaciji, pošalje šalje signal ostalima, koji završe kao on.
Zvaničnici navode da su informaciju o tome da su se kitovi nasukali dobili u četvrtak uveče, ali da operaciju spasavanja nisu pokrenuli do petka ujutru jer je previše opasno bilo raditi bilo šta po mraku.
"Uspeli smo da vratimo nekoliko kitova, ali ima mnogo mrtvih u plitkoj vodi. To je veoma, veoma tužno. Jedna od najlepših stvari je što smo par kitova uspeli da vratimo u dublju vodu i njihovi mladunci su ih pratili", navodi volonterka Ana Vajls.
Nevladine organizacije za zaštitu životinja navode da Novi Zeland ima jednu od najvećih stopa toga na svetu - oko 300 delfina i kitova svake godine završi na plažama, a dosta tih slučajeva se dogodi upravo na Fervel Splitu.
Stručnjaci kažu da plitka voda zbuni kitove i prevari njihovu sposobnost navigacije. U februaru 2015. godine oko 200 kitova nasukalo se na istoj lokaciji, preminula je gotovo polovina.
(BBC)