Broj ljudi koji su 2015. godine odbili američko državljanstvo ili boravišnu vizu dostigao je rekordnu brojku od 4.300, pokazuju podaci Ministarstva finansija SAD.
Razlog masovnog odbijanja državljanstva leži u strožoj politici u SAD, usmerenoj prema poreskim obveznicima s neprijavljenim ofšor računima.
U podacima Nacionalnog registra ne navode se razlozi odustajanja od jednog od najpoželjnijih svetskih državljanstava, ali se čini da je jedan od glavnih uzroka porez, ističe portal pozivajući se na američke medije.
Broj američkih emigranata koji se odriču američkog državljanstva poslednji put naglo je skocio u drugoj četvrtini 2013. godine kada je taj broj iznosio 1.131, dok se u istom razdoblju, godinu dana ranije, 189 osoba odreklo državljanstva SAD.
Prema američkom zakonu o oporezivanju sredstava na računima u stranim bankama od 1. jula 2014, svetske finansijske institucije moraju izveštavati američku Poresku upravu o ukupnoj imovini i prihodima svih američkih državljana koji na njihovim računima imaju više od 50.000 dolara.
Prema tom zakonu, banke koje ne dele podatke s Vašingtonom moraju da obračunaju porez od 30 odsto na prihode po računima američkih klijenata.
Na taj način, američke vlasti pokušavaju da u zemlju vrate oko 100 milijardi dolara godišnje, na koliko se procenjuju utajena poreska davanja Amerikanaca u inostranstvu.
Kako se navodi, Amerikanci se oporezuju ne samo kao stanovnici, već i kao državljani SAD, bez obzira na to gde žive.