Eksplozija i požar u francuskoj nuklearnoj centrali u Flamanvilu kada su petorica radnika lakše povređena još jednom su skrenuli pažnju na opasnost koju nuklearni reaktori predstavljaju za žitelje "Starog kontinenta".
Od svih evropskih zemalja Francuska je najviše zavisna od električne energije dobijene iz nuklearki. U ovoj zemi čak 75odsto električne energije se proizvodi u nuklearnim centralama. Posle Francuske, od nuklearki je najviše zavisna Ukrajina - 56,5 odsto, pa slede Slovačka (55,9 odsto) i Mađarska (52,7 odsto).
Situacija u regionu
Srbija i okruženje
Osim nuklearke Krško, koja se nalazi u Sloveniji, najbliže elektrane na nukleari pogon nalaze se u Mađarskoj, Rumuniji i Bugarskoj. Procene su da bi se u slučaju nekog većeg incidenta u njima radiaktivnost povećala i u našoj zemlji u roku od samo sat vremena. U Srbiji je do 2015. na snazi bio moratorijum o izgradnji nuklearnih elektrana, koje su brojne zemlje uvele posle katastrofe u Černobolju. Pre nekoliko godina bilo je nekoliko najava da bi Srbija mogla da učestvuje u izgradnji nove nuklearke Belene u Bugarskoj.
Katastrofa u Japanu
Fukušima za opomenu
Posle havarije u japanskoj nuklearnoj centrali Fukušima širom sveta se povela rasprava o bezbednosti nuklearne energije. Podsećamo, 11. marta 2011. Japan je pogodio zemljotres jačine devet stepeni Rihterove skale. Nuklearka nijebila direktno oštećena, već je cunami koji je usledio sat vremena kasnije izazvao haos. Elektrana je ostala bez struje, došlo je do eksplozije vodonika u rezervoarima, oštećena su dva reaktora došlo je do nekontrolisanog curenja radioaktivnosti. U svetu su trenutno u pogonu 442 nuklearna reaktora u kojima se proizvodi oko 15 odsto ukupne električne energije.