Predsednica Koordinacionog odbora majki Željka Savković poručila je da će tek kad počnu pregovori sa Vladom Crne Gore biti izvesnije da li je za njih prihvatljiva ponuda premijera Duška Markovića da u zamenu za smanjenje naknada dobiju druge socijalne "privilegije".
Marković je juče izjavio da će Vlada teško povući odluku o smanjenju naknada, ali da će pokušati da im to nadoknadi preko drugih modela socijalne politike, kao što je dečji dodatak ili posebne naknade za treće i četvrto dete.
Protest majki okončan je juče poslepodne nakon što im je iz Vlade obećano da će u utorak biti razgovarano sa njima u vezi sa zahtevom da im se vrate stari, zakoniti iznosi naknada.
Nakon što je grupa majki prenoćila ispred zgrade Vlade, juče su im se pridružile brojne korisnice naknada. Premijer je za TV Vijesti rekao da su u Vladi spremni da već u utorak ili sredu razgovaraju sa koordinacionim odborom žena, ali ne "na principu ultimatuma". On je rekao da "pristup ultimatuma i ucene iza kojeg stoji DF, čiji je cilj destabilizacija i kompromitacija institucija, jednostavno nije moguć".
Više stotina okupljenih majki juče su se, nakon dvodnevnog protesta, razišle i najavile novo okupljanje tokom sledeće sedmice.
Savkovićeva je saopštila da će do utorka, odnosno srede, sačekati odgovor ministara rada i socijalnog staranja Kemala Purišića, finansija Darka Radulovića i Markovića.
"Ukoliko odgovor bude negativan i ne bude povučen zakon o smanjenju naknada, zakazujemo nove proteste na istom mestu, sa našom decom i porodicama, i ne mičemo se odavde”, kazala je. Savković je okupljene zamolila da ne dozvole da bilo ko pokuša da protest iskoristi.
Okupljene majke ispred zgrade Vlade pevale su "Svako priča pomalo, samo Duško nimalo. Neće, ne sme, da ga Milo ne bije".
Protest majki prisustvom su juče podržali predstavnici DF-a, Demosa, Demokrata i URA. Akcija za ljudska prava juče je od premijera zatražila da Vlada hitno inicira promene Zakona.
Predlagač "zakona o majkama", poslanik Aleksandar Damjanović kazao je da se protestima majki brani ustavni poredak, koji je prekršen samovoljom 42 poslanika, koji su glasali za smanjenje naknada i da se protest ne može i ne sme kvalifikovati kao politički.
(Vijesti)