Nisam očekivao najave da će se Tomislav Nikolić kandidovati za predsednika Srbije. To me je neprijatno iznenadilo, ali premijer Aleksandar Vučić neće pristati na trgovinu i ucene, izjavio je ministar Aleksandar Vulin u intervjuu za Kurir!
Vulin za Kurir govori i o odnosu s Hrvatskom, situaciji na Kosovu, Donaldu Trampu, smanjenju nezaposlenosti...
- Nikolić odlično poznaje Vučića i zna da taj vid političkih pritisaka na njega ne daje rezultate. Očekivao sam de će se dogovoriti i da će Toma podržati Vučića kao kandidata koji može da pobedi u prvom krugu i da nastavi politiku koju je Nikolić do juče i sam podržavao. Nekad zaboravimo da su ovo izbori o politici i o ideji, izbori koji treba da kažu u kom pravcu ide Srbija. Vučić je personifikacija te ideje i zato ne vidim kako bi Nikolić mogao da se kandiduje protiv premijerovih ideja. Čime bi obrazložio narodu da neće da podrži Vučića? Razgovarao sam s premijerom više puta i njegov stav je jasan - ne pristaje na ucene. Da li Nikolić može da ugrozi Vučića ili odvuče deo glasača SNS?
- Ne može da ga ugrozi i to je još jedno pitanje: zašto se kandiduješ ako znaš da ne možeš da pobediš? Neka i odvuče neke glasače SNS, i šta s tim? Srbija time samo gubi. Ne pamtim kandidata za predsednika Srbije koji je, kao Vučić, ostvario toliko široku podršku i to sa svih strana. Očigledno da je Srbija odlučila da glasa za Vučića. Neka mi neko objasni zašto je neko ko ga je do juče apsolutno podržavao sada odlučio da krene protiv njega.
Da li su u pitanju neki lični interesi predsednika Nikolića?
- Pa političke interese ne mogu da pronađem! Trudim se da biram reči i da budem uzdržan, ali ne mogu da nađem nijedan drugi interes... Jednostavno, ne mogu da nađem politički interes.
Spekuliše se da je aktuelni predsednik zapravo kandidat Moskve za tu poziciju?
- Vučić je čovek koji se s Putinom sreo više puta nego svi dosadašnji lideri Srbije zajedno, tako da nema govora da je Nikolić kandidat Moskve. Premijer uživa veliko poštovanje i u Moskvi i na Zapadu, a mislim da Rusija nema svog kandidata na ovim izborima niti se meša u naša unutrašnja politička pitanja.
Ukoliko se kandiduje, da li Nikolić time podržava opoziciju?
- Ako se kandiduje, to je direktna podrška opoziciji. Teško da Nikolić može da uzme glas Saši Jankoviću ili Vuku Jeremiću, jedino kome može da uzme je naša koalicija. To je onda apsolutno svrstavanje uz kandidate bivšeg režima.
Koje je vaše mišljenje o drugim predsedničkim kandidatima - Vuku Jeremiću, Saši Jankoviću ili Vojislavu Šešelju? Koliki uspeh mogu da ostvare na predstojećim izborima?
- Ne razlikujem ih. Svi imaju samo jedan cilj - da sruše Vučića. Al‘ neće niko biti ni blizu tome. Srbija o tome odlučuje. Svi će se ujediniti ako osete i promil šanse da sruše premijera. Neki od kandidata, a tu mislim posebno na Jeremića, ne kandiduju se za predsednika Srbije. On se kandiduje da bude Aleksandar Vučić imenom i prezimenom. Oni ne žele da budu predsednik, oni žele da budu on! Imate osećaj da imaju neku frustraciju zbog njega, ali i fascinaciju njime, i da ne žele da budu na toj funkciji, već taj čovek. Pa oni stalno govore o njemu, njegovoj porodici, izgledu, bave se isključivo njime... A previše su mali da bi postali on.
Ako Vučić postane predsednik, ko bi bio odgovarajući kandidat za premijera?
- Onaj ko poseduje dovoljnu širinu i ko može da nasledi njegovu politiku.
Ko bi to mogao da bude, po vašem mišljenju?
- To ćemo tek da vidimo.
Ako vama Vučić ukaže poverenje, da li biste prihvatili da budete premijer?
- Ne. Nemam ja tu političku širinu kao on. To bi morao da bude neko ko je u ideološkom smislu vrlo širok, i levo i desno, a ja to jednostavno nisam. Ne, niti bi to Vučić ponudio, niti bih ja prihvatio. To mora da bude neko ko će imati sličnu političku širinu kao Vučić, što nije moguće, odmah da vam kažem. Ne bih se izjašnjavao o imenima zasad.
Kakvi su trenutni odnosi u koaliciji? Iako je u prošlosti često bilo prepucavanja, a naročito sa SPS, čini se da su svi najsložnije dosad podržali Vučića?
- Suočeni smo s realnom opasnošću da se sve ono što je vladalo u Srbiji od 2000. pa naovamo vrati. Oni su strašno nezadovoljni što sve nas 6. oktobra nisu pohapsili i zabranili da postojimo, smatraju da nas je trebalo i vešati na Terazijama! Pošto se to nije desilo, nesrećnim spletom okolnosti, oni smatraju da tu grešku treba ispraviti što pre. I zato svi ovi kandidati DOS. I zato svi ujedinjeni dajemo sve od sebe da se Srbija ne vrati tamo gde smo bili 2011. godine, u vreme režima Borisa Tadića i Vuka Jeremića.
Spekuliše se da je Dačiću obećana premijerska pozicija i da zato toliko podržava Vučića?
- Rekao sam vam već da Vučić ne bi trgovao. Na taj način niko ne može da vrši pritisak. Siguran sam da Dačić neće uraditi ništa protiv interesa naše koalicije.
Odnos Srbije i Hrvatske je već duže vreme ispunjen tenzijom i oštrim izjavama.
- Hrvatska politika i hrvatsko društvo osećaju duboke komplekse zbog Srbije. Pa ne dignemo mi spomenik Miru Barišiću, koji je ubio ambasadora SFRJ, nego oni! A kako da ne reagujute onda? Kako da ne reagujete kad Alojzije Stepinac dobije spomenik? Stepinac je bio vikar ustaške vojske i to nije moja formulacija, to je službeni čin tog čoveka. I kad god im mi odgovorimo na tako nešto, oni nas kritikuju. Hoću da dokažem da nismo svi isti. Srbija nije zemlja u koju se vraća fašizam, nije zemlja koja na stratištu drugog naroda nosi fašističke simbole.
Stiče se utisak da naše naoružavanje doživljavaju kao pretnju?
- Oni su članica NATO, koji se obavezao da štiti Hrvatsku. Mi smo neutralni i niko ne garantuje našu bezbednost osim nas samih. Kad se naoružavamo, mi to moramo jer niko neće voditi naše borbe. Kad se Hrvatska naoružava, moramo postaviti pitanje - a protiv koga? Od koga se štitiš? Od Srbije ili Bosne? Da li se vi štitite ili napadate? Postavlja se pitanje koga vi hoćete da napadnete.
Pre nekoliko dana Kosovo je proslavilo Dan nezavisnosti.
- Kosovo je neodvojiv deo naše teritorije i volim ljude koji žive tamo, njihovu hrabrost, izdržljivost i tvrdoglavost. Nekoliko puta su u Prištini izdavali nalog za moje hapšenje, koliko znam, i sad je na snazi, ali mene to ne ograničava. Uvek ću biti s mojim narodom, ali naravno da vodim računa da im ne otežavam život. Išao sam, ići ću. Oni žive teško. Da nema Srbije i direktnih plata i socijalnih davanja, oni ne bi mogli da prežive tamo..
Mislite da će Ramuš Haradinaj biti izručen Srbiji?
- Ako me pitate u pogledu prava - da. Ako me pitate u pogledu politike Evrope, svaki put vidimo kako se oni ponašaju prema nama. Pa Srbija se kritikuje što izdaje poternice za ratne zločine, pazite to! Haradinaj je oslobođen u Hagu usled nedostatka dokaza, zato što su svi svedoci njegovih nedela pobijeni. Od 1999, kad je međunarodna zajednica došla na Kosovo, ubijeno je 1.000 Srba i niko nije odgovarao.
Mnogo građana Srbije obradovalo se kad je Donald Tramp postao predsednik Amerike.
- To je sasvim razumljivo, osećaj srpskog naroda prema porodici Klinton ne treba ni objašnjavati. Ako ništa drugo, videli smo kako oni koji su nas bombardovali i pravili lažnu državu Kosovo padaju. Velike sile ne menjaju naglo svoje politiku i teško priznaju grešku kao što je Kosovo. Za nas je dovoljno što nismo više u fokusu. Prilika je da krenemo iz početka i da se na Srbiju gleda bez predrasuda.
Kakvi su planovi za smanjene nezaposlenosti u Srbiji?
- Nezaposlenost jeste visoka, ali se smanjuje. Strani investitori zapošljavaju ljude, ali onda morate da razumete zašto im dajemo podsticaje, jer se danas to tako radi i nemojmo da se ljutimo na to. Ove godine smo odvojili 2,8 milijardi dinara za Nacionalnu službu za zapošljavanje, još 550 miliona dinara za zapošljavanje osoba sa invaliditetom. Sada je nezaposlenost na 13,9 odsto, a cilj nam je da je smanjimo na 11.
Većina građana misli da biro nikog nikada nije zaposlio.
- Stalno to čujem. Ali evo, od januara do decembra registrovali smo 265.111 osoba koje su zasnovale radni odnos i koje smo skinuli sa evidencije biroa. Podaci Fonda PIO govore da je od početka 2014. do 2016. van javnog sektora povećan broj prijavljenih za osiguranje za 129.549. To su sve zapošljavanja u privatnom sektoru. U Fond PIO je do 9. februara uplaćeno 775 miliona dinara više nego što smo planirali. To znači da su došli neki novi ljudi koji su se zaposlili. Ili to, ili su došli neki vanzemaljci koji iz čistog zadovoljstva uplaćuju doprinose. Protiv konkretnih brojki ne možete.
Da vaš sin sada upisuje srednju školu ili fakultet, šta biste ga posavetovali, koja profesija garantuje posao u Srbiji?
- Deca su mi još mala, ali ako bi moji sinovi želeli na fakultet, onda bih im savetovao da postanu IT stručnjaci, a ako ne žele da upišu fakultet, što je sasvim u redu, onda bi kao zavarivači bili odlično plaćeni i mogli bi da biraju gde hoće da rade.
Rad na crno predstavlja veliki problem.
- Dokle god je u Srbiji na tržištu rada nepovoljna situacija, postojaće rad na crno. Kod nas iznosi oko 28 odsto, a bio je 34 odsto. Prošle godine smo zatekli 19.000 lica, a odmah potom je zaposleno 17.000 ljudi. Apelujem na radnike koje poslodavac ne prijavljuje da ga prijave pre nego što ih otpusti. Mi ćemo doći i proveriti! Posle je kasno.
Da li je socijalna pomoć dovoljna?
- Novčanu socijalnu pomoć dobija korisnik, odnosno nosilac prava. Dakle, on dobija skoro 8.000 dinara, za svako punoletno dete dobija od 3.073 dinara, a za decu do 18 godina dobija 2.384 dinara. Sa dečjim dodacima četvoročlana porodica na osnovu ovoga dobija 21.000 dinara.
Da li mislite da je to dovoljno za život četvoročlane porodice?
- A da li četvoročlana porodica u Srbiji može da živi od minimalne plate od 22.000 dinara? Naravno da ne može. Država se trudi onoliko koliko može, društvo se brine za njih. Veći je problem što imate minimalnu cenu rada koja je takva kakva jeste, moramo privredu da oporavimo, a država ovde daje svoj maksimum. Nadam se da ćemo ove godine završiti zakon o socijalnoj zaštiti, u koji će se uvesti radna aktivacija za zdrave i radno sposobne korisnike socijalne pomoći.
Već su vas kritikovali zbog ovog predloga.
- Naravno da jesu. Ponekad imam osećaj da kritikuju ne to što ja radim, već mene. Neki ne vole što ja postojim. Ne vidim šta je ovde problem? A zašto se ne bi radilo u Srbiji?
Ranoranilac
Ustajem u šest
Kako izgleda vaš dan?- Volim da svoju privatnost čuvam za sebe i da ona ne bude deo javnog života, ali to verovatno nije moguće. Ustajem veoma rano, već oko šest, a u pola osam sam na poslu. Volim da mi dan bude ispunjen i da se krećem. Volim na kraju dana da kažem: nešto sam uradio. Trudim se da čitam, znate, ja sam napisao četiri knjige, a najgore je kad pišete više nego što čitate. Tako da se trudim da što više čitam.
Koje je poslednji štivo koje je na vas ostavilo utisak?
- Uvek čitam više stvari u isto vreme. Trenutno je to „Srpska mitologija“, a pojavila se i jedna zanimljiva knjiga „Demoni hrišćanskog sveta: Istorija sukoba“.
O porodici
Decu jedva viđam
Viđate li dovoljno decu i porodicu?
- Kasno dolazim kući, ali nije to zamerka ovom poslu. Moju suprugu su jednom pitali: „Kako ga trpiš, čim upalimo TV, vidimo ga, je l‘ on ikad kod kuće?“, a ona im kaže: „Pa šta ga trpim, ja glasala za njega, ja sam htela da on to bude.“ Imam dva klinca i obično kad ustanem, oni spavaju, a kad se vratim, oni se uspavljuju. Nadam se da će mi jednog dana oprostiti što sam propustio njihovo detinjstvo i da će razumeti da sam se borio za njihovu budućnost i budućnost sve dece u Srbiji.
Realnost
Migrantska kriza će još dugo trajati
Kakva je situacija s migrantima?
- Kroz ovu zemlju prošlo je milion ljudi, a trenutno kod nas ima oko 7.000 migranata. Samo je 100 njih zatražilo azil, koji će verovatno biti privremen. Moramo da se naviknemo da će migrantska kriza biti deo naših života još dugo. Teško nam je, razumem da građani osećaju revolt, ali smo uspeli da budemo jedina zemlja u Evropi gde nije bilo velikih incidenata i u kojoj je svaki migrant adekvatno zbrinut.