Bolest nasledna?!

Konačno će se saznati koliko u Srbiji ima obolelih i koji tip bolesti je najčešći

Centar za poremećaje pamćenja i demenciju Klinike za neurologiju Kliničkog centra Srbije priprema prvi registar obolelih od Alchajmerove bolesti kod nas.
On će dati odgovore na pitanja koliko u našoj zemlji tačno ima pacijenata sa tim oboljenjem i koji tip demencije je najčešći u našoj populaciji. Ono što je najvažnije, na osnovu podataka iz njega moći će da se utvrdi koji su faktori rizika koji mogu dovesti do nastanka te bolesti i u kojoj meri je ona nasledna.

Dr Elka Stefanova, rukovodilac Centra, ističe da je izrada veoma važna, s obzirom na stalni porast broja pacijenata sa Alchajmerovom bolešću.

- U svakoj državi registar je polazna tačka za razvijanje ne samo zdravstvenog sistema već i ostalih socijalnih institucija. To je posebno važno za ovu bolest jer ona ne narušava samo fizičko zdravlje i pacijentove psihičke, kognitivne sposobnosti već i njegove socijalne i radne aktivnosti - ističe Stefanova i dodaje da je registar zasad popunjen sa dve trećine podataka o pacijentima koji su prošli kroz Centar za poremećaje pamćenja i demencije.

Rano postavljanje dijagnoze demencije je ključno da bi se pravovremeno započela terapija, a ukućani i rodbina pripremili i edukovali za obolele od Alchajmerove bolesti. Dosadašnja istraživanja su pokazala da se u Srbiji ona uspostavlja kasno, kada su simptomi koji onesposobljavaju pacijenta već vidljivi, a mentalne promene potpuno očigledne.

Procenjuje se da Alchajmerovu bolest u svetu ima 25 miliona ljudi, što znači da svake godine oboli oko 4,5 miliona osoba, ili jedna osoba svakih sedam sekundi.
Pretpostavlja se da u Srbiji ima oko 100.000 obolelih, ali će se tačan broj znati nakon konačnog formiranja registra. Od septembra će započeti finalna verzija onlajn sistema, kome će pristup imati i lekari iz Beograda i većih centara u Srbiji, pa će se na taj način steći uslovi da se registar dopunjava kontinuirano.