BEOGRAD - U Beogradu je danas počeo 26. sastanak Saveta ministara spoljnih poslova država članica Organizacije crnomorske ekonomske saradnje (BSEC), a otvarajući skup pomoćnica ministra spoljnih poslova Srbije Slađana Prica istakla je da je cilj BESC da crnomorski region postane region bez susedskih problema i deo sveta koji je prosperitetan i miran.
"Naš cilj je da postanemo region bez susedskih problema, i deo sveta koji je prosperitetan i miran. Tokom šestomesečnog predsedavanja Srbija je promovisala dijalog i saradnju zemalja članica, atmosferu poverenja, poštovanja", naglasila je Prica dodajući da ova organizacije ima sve veću ulogu u koncepciji i implementaciji zajedničkih projekata u regionu.
Ona je podsetila da je Beograd prošle godine bio simbolično centar saradnje u regionu, i da je održano više od 100 sastanaka, među kojima i mnogi sastanci BESC.
Prica je ukazala da je Srbija predsedavala mnogim regionalnim organizacijama i da trenutno predsedava Inicijativom procesa za saradnju na jugoistoku Evrope (SEEIP).
Crnomorski region, prema njenim rečima, je region sa specifičnim karakteristikama, i resursama, ukazujući da "naš kutak sveta" važi kao važan transportni i trgovinski čvor prema Aziji.
Jačanje unutrašnjih struktura BESC bio je prioritet predsedavanja Srbije, dodala je ona, ističući da je to vodilo ka jačanju saradnje u oblastima od prioriteta, a jedna od njih je bila ekološka bezbednost.
Ona je podsetila, da je zajednička beogradska deklaracija o klimatskim promenama i zelenoj ekonomiji usvojena krajem aprila, i podsetila da se radi o dokumentu koji obavezuje članice da rade zajedno u adaptaciji strategije, koja pruža i okvir za instrumente koji treba da budu usvojeni, a uzima u obzir najbolje prakse subregionalnog nivoa.
Suočavanje sa efektima klimatskih promena je važno, naglasila je ona dodajući da Srbija nastavlja da radi na konkretnim inicijativama, jer smatra da treba da budemo deo zajedničkih mera u borbi protiv efekata klimatskih promena.
S tim u vezi Prica je podsetila i da je u Nišu, zajedno sa Rusijom, uspostavljen centar za vanredne situacije, koji treba da pruži pomoć građanima u slučaju elementarnih nepogoda, požara i slično, pozivajući i države regiona da učestvuju u ovoj inicijativi.
Ona je navela i da je prioritet srpskog predsedavanja bila energetika, odnosno diverzifikacija energenata.S tim u vezi Prica je pomenula gasovod Južni tok, istakavši da je region spreman da podrži svaki drugi projekat koji bi bio finansijski osiguran, i koji bi omogućio korišćenje punog kapaciteta.Pored toga, kako je rekla Prica, Srbija je promovisala partnerstvo BESC sa EU, a u februaru je održan prvi sastanak sa EU pred usvajanje strategije Unije za crnomorski region.
Prica je podsetila da BESC ove godine obeležava dve decenije postojanja, i da bi "Agenda za budućnost", koja treba da se usvoji na današnjem skupu, trebalo da predstavi početak proslave.Predstojeći Samit koji treba da se održi u Istanbulu krajem meseca biće glavni događaj, ukazala je ona, izrazivši nadu da će vlade iskoristiti skup za jačanje uloge organizacije kao mehanizma za ekonomsku saradnju u ovom delu sveta.
BSEC je osnovana na Samitu šefova država i vlada jedanaest zemalja (Rusija, Turska, Bugarska, Rumunija, Ukrajina, Moldavija, Grčka, Azerbejdžan, Jermenija, Gruzija, i Albanija) šireg crnomorskog regiona 25. juna 1992. godine, u Istanbulu. Srbija je članica BSEC od aprila 2004. godine.
Pored 12 zemalja članica, u radu Organizacije kao posmatrači učestvuju Egipat, Austrija, Belorusija, Hrvatska, Češka, Francuska, Nemačka, Izrael, Italija, Poljska, Slovačka, Tunis, SAD, Međunarodni crnomorski klub, Sekretarijat energetske povelje, EU i Crnomorska komisija. Kao partneri u sektorskom dijalogu su Mađarska, Iran, Jordan, Japan, R. Koreja, Velika Britanija, Crnomorska asocijacija brodara, Asocijacija luka Crnog mora, BSEC-URTA, Crnomorska asocijacija brodograditelja, Crnomorska univerzitetska mreža, Dunavska komisija i dr. Pored toga, BSEC aktivno sarađuje sa UN, EU, CEI i Dunavskom komisijom.
Republika Srbija od 1. januara 2012. godine preuzela je šestomesečno predsedavanje Organizacijom za crnomorsku ekonomsku saradnju, koje od 1. jula preuzima Turska.