ŠOKANTNO! TAJNA PROŠLOST LIDERA SRS: Šešelj spasao Aliju Izetbegovića iz zatvora!
Strogo pov. Šef radikala tokom 80-ih organizovao peticije da se muslimanski vođa pusti sa robije. U to vreme Šešelj je bio asistent na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu, a Izetbegović pravio program izdvajanja BIH iz tadašnje Jugoslavije
Verovali ili ne, najglasniji srpski nacionalista Vojislav Šešelj branio je „oca muslimanske nacije“ Aliju Izetbegovića, otkriva naš list.
Izetbegović je zbog progona komunističkog režima početkom osamdesetih izazvao takvo saosećanje kod Šešelja da je lider radikala prvi ustao u njegovu odbranu. Šešelj se te 1983. godine, dok je bio asistent na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu, svojski potrudio da organizuje tadašnju intelektualnu elitu Srbije da se i ona založi za prava Izetbegovića i pobuni protiv sudskog procesa koji se tada vodio protiv njega u Sarajevu.
Islamska deklaracija
Ostalo je zapisano da je upravo osnivač srpskih radikala bio inicijator peticije da se muslimanski intelektualci koje je predvodio Izetbegović puste iz zatvora. Šešelju nije smetala Islamska deklaracija, koju je Izetbegović već tada napisao, odštampao i uveliko propagirao, a koja je poslužila kao glavni politički projekat izdvajanja Bosne i Hercegovine iz SFRJ i stvaranja muslimanske države.
Sadržaj i poruke iz Islamske deklaracije svrstavaju Izetbegovića u glavnog ideologa secesije Bosne i Hercegovine i njene islamizacije, a istorija je pokazala da je on uspeo da bude i izvođač radova na tom projektu. Ono što je interesantno jeste da je u odbranu Izetbegovića, pored Šešelja, tih godina priskočio i SANU. Članovi Akademije su u pismu 1986. tražili oslobađanje iz zatvora svih osuđenih u „sarajevskom procesu“ 1983, a među potpisnicima ove predstavke, između ostalih, bili su Dobrica Ćosić, Matija Bećković, Kosta Čavoški. Njihova i Šešeljeva nastojanja ostvarena su 1988, kad je Izetbegović pomilovan.
Nisu sagledali posledice
Istoričar Mile Bjelajac objašnjava da se „sarajevski proces“ desio u specifičnom istorijskom kontekstu i da nije neobično što su protiv njega, odnosno zatvaranja Izetbegovića i ostalih, ustali tada uticajni beogradski intelektualci.
- Čini mi se da nisu sagledavali trajnije posledice, a slično je i danas. Među njima je bio i Šešelj, ali to su bila sasvim druga vremena - rekao je Bjelajac.
Ekipa Kurira
Za šta je osuđen
PRAVIO ISLAMSKU DRŽAVU
U čuvenom sarajevskom procesu 1983. Izetbegović je sa grupom istomišljenika osuđen za dela protiv naroda i države, za rušenje poretka i uspostavljanje islamske države na tlu BiH. Glavni dokaz optužbe bilo je delo prvooptuženog Izetbegovića, Islamska deklaracija, u kojoj za cilj postavlja islamizaciju muslimana, uz devizu „Verovati i boriti se“. Tekst je tumačen kao politički plan kojim se BiH želi transformisati u islamsku državu, ali i kao politički program koji je poslužio kao jedan od okidača za rat i terorizam.
VOJISLAV ŠEŠELJ
- osnivač i predsednik SRS
- potpredsednik vlade Mirka Marjanovića
- dobrovoljno se predao Haškom tribunalu 2003. i tri godine čekao da mu počne suđenje po optužbama za ubistva, nehumana dela, progone na političkoj, rasnoj i verskoj osnovi, istrebljenje i napade na civile na teritoriji Hrvatske i BiH
- vraća se u Srbiju, na privremenu slobodu, novembra 2014.
- oslobođen svih haških optužbi u martu 2016. i čeka pravosnažnu presudu
ALIJA IZETBEGOVIĆ
- bivši predsednik Predsedništva SR BiH, a kasnije Republike BiH
- osnivač i prvi predsednik Stranke demokratske akcije
- osuđen 1983. na 14 godina zatvora u političkom procesu u Sarajevu
- posle amnestije 1988. izlazi iz zatvora
- tokom rata je od „zelenih beretki“ i mudžahedina organizovao muslimansku Armiju BiH
- kao predstavnik Bošnjaka jedan je od potpisnika Dejtonskog sporazuma 1995.
- umro je 2003. i Haški tribunal se nikada nije izjasnio o proširenoj optužnici koju je Srbija predala protiv njega
Ekipa Kurira
POGLEDAJTE BONUS VIDEO: Hronologija Šešeljevog puta do Haga i iz Haga